BydleníZajímavosti

Chováte holuby? Montaubánec možná vzbudil i vaši pozornost

Chov holubů je v posledních letech velký trend. A nelze se tomu divit. Pokud i vy patříte k vášnivým chovatelům, možná vás zaujal druh jménem Montauban, který se rozšířil do mnoha evropských zemí (zamířil dokonce i k nám). Stačí mu klasický holubník, který si postavíte z hliníkových profilů Aluhobby a bude vám dělat o něco větší radost než klasičtí holubi běžně sedávající na střeše. 

I když jsou tito holubi rozšíření prakticky v celé Evropě, u nás se najde jen málo chovatelů. Mezi nimi spíše dlouholetí, zkušení jedinci, kteří se velmi rádi dělí o své zkušenosti. 

Jak lze holuba definovat?

Možná si říkáte, že holub jako holub. Ale ve skutečnosti je holub Montauban daleko rozměrnější, je prostorově větší. Rozpětí křídel může být až devadesát centimetrů, jeho hmotnost odhaduje na necelý kilogram. I když ho nejčastěji uvidíte v bílé barvě, může mít i modrý, žlutý nebo červený barevný ráz. 

Jak již jeho hmotnost napovídá, jedná se o jednoho z nejmohutnějších ptáků. Mají širokou, bohatě propeřenou chocholku, která je většinou zakončená po stranách růžicemi. 

Holub, se kterým můžete i na výstavu

Montauban se nenajde v mnoha chovech ani u nás, ani na Slovensku. Pokud ho však doma chováte, můžete se s ním jednoho krásného dne vydat třeba na výstavu. Konají se většinou v sousedním Rakousku nebo Německu, k velkým výstavám dochází i v nedalekém Maďarsku. Uspět lze zejména v případě, pakliže chováte takzvanou straku čili holuba, který je stříkaný. 

Bohužel tento druh holubů má velký problém. Jedná se o málopočetné plemeno, u něhož je velký problém s obnovou krve. A to je většinou důvodem sníženého zájmu o tato krásná zvířata. Druhým důvodem sníženého zájmu může být i jejich cena. Ta se ve Francii pohybuje kolem dvou a půl tisíce za jednoho montaubánce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *