Zdravý styl

Jak dlouho užíváte nosní kapky?

Jak dlouho užíváte nosní kapky? Pokud více než sedm dní, zbystřete! Možná si budujete závislost. Nebo už závislí jste. Člověka by nejspíš ani nenapadlo, že si lze na běžně dostupném léčivém přípravku vybudovat závislost, ale je to tak. A jestli i při čtení tohoto článku máte nosní kapky při ruce, rozhodně ve čtení pokračujte.

Běžně dostupné kapky do nosu a spreje budují závislost

V prvních čtyřech až sedmi dnech jsou kapky do nosu nebo spreje naším pomocníkem. Umožňují nám volně dýchat. Jenže už při krátkém překročení této hranice se z kapek stává zlý pán, který ohrožuje naše zdraví i naši svobodu. Být závislý na nosních kapkách, to se jen tak nevidí. Co závislost způsobuje? Kupodivu látky, které nám v prvních okamžicích pomáhají – lokální sympatomimetika, která způsobují dočasné splasknutí nosní sliznice. Pokud se však používají déle, než je doporučené, způsobují naopak její opakované otékání. Vy jste tak nuceni tyto přípravky používat znovu a znovu ve velmi krátkých intervalech. A tak se za nedlouhou dobu nebudete moci ani nadechnout, aniž byste u sebe neměli nosní spreje. A následků je více. Nejenže to bude lézt do peněz ( kapky do nosu něco stojí, a pokud si pro ně půjdete několikrát týdně do té samé lékárny, samy lékárnice vás nejspíš na závislost upozorní), také se sníží váš životní komfort a v neposlední řadě ohrozíte vaše zdraví.

Závislosti na nosních kapkách se zbavíte jen těžko

Možná čtete tento článek s otevřenými ústy. Že by nosní kapky nebo spreje způsobily až takovou závislost? Kupodivu je to tak, na rozdíl od cigaret si závislost na nich vybudujete už za pár dní a zbavuje se jí jen velmi těžko. Pokusy o jejich vynechání se dají přirovnat ke klasickým abstinenčním příznakům. Ne zřídka potřebuje takto postižený pomoc lékaře.

A co vy? Jak často si nosními kapkami pomáháte od ucpaných nosních dutin? V případě, že máte podezření na závislost, je nejdůležitější přestat kapky užívat. Po nějaké době otékání nosní sliznice samo od sebe odezní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *