Zdravý styl

Dříve než Brusel zakáže plomby, je už nejspíš nebudeme potřebovat

Amalgámové plomby se staly předmětem mnoha diskuzí. Úředníkům z Bruselu se nelíbí kvůli jejich obsahu rtuti a tím pádem kvůli jejich škodlivosti. A proto si budeme muset jak jinak než připlatit. Naštěstí se nemusí rozhodnout hned, konec amalgámových plomb se plánuje až někdy po roce 2020, a proto je ještě dost času na to přimět zuby, aby si zubní kaz vyléčily samy.  Respektive je zapotřebí popohnat léčbu, která už funguje!

Proč se těm v Bruselu amalgám nelíbí?

Vypadá to jako běžný tah pojišťoven. Do dnešní doby musely amalgám hradit v plné výši, a proto chtějí přinutit nás obyčejné smrtelníky, abychom si zuby buď řádně čistili a tudíž neměli žádné kazy a nebo si za jejich opravu připlatili. Ve skutečnosti, tedy alespoň se to tvrdí je na vině škodlivá rtuť, která se u klasických plomb míchá ručně a je tudíž kamenem úrazu. V budoucnu je má nahradit tak zvaný dózovaný amalgám, který bude v mnoha ohledech lepší, šetrnější a také dražší. Třeba v takovém Norsku byste si dnes o amalgámové plombě mohli nechat jen zdát. Pro ty, jež mají amalgámu plnou pusu je to ale hrozná zpráva. Představa, že by si za každou výplň nově museli připlatit nemalé peníze je samozřejmě netěší. A pro ty, kteří mají vyšší kazivost zubů nehledě na to, jak dobře se o ně starají teď svítá naděje. Původně lék na Alzheimerovu chorobu umožňuje zubům znovu se zregenerovat.

Máte kaz? Nechte zub zregenerovat!

Nově nalezený zubní kaz jen těžko někoho potěší. Ale za pár let (možná ani to ne) už si jen zajdete k zubaři zub zregenerovat. Zubař vám do něj vpraví látku, která stimuluje kmenové buňky v zubu a díra se tak po čase sama zacelí. A nejedná se jen o pokusy na krysách, tato léčba má velký potenciál a zubaři se jen tetelí. Je to pro ně velká inovace, protože jak sami přiznávají – dosavadní plomby nejsou nekonečným řešením. Za vývoj léku jsou zodpovědní výzkumníci z britské King´s College, kteří se také nebojí tvrdit, že se lék co nevidět dostane do zubních ordinací a k lidem.

Tak se zdá, že si potom Brusel může plomby zakazovat, jak chce. Avšak jak to tak pozorujeme, nejspíš si vymyslí pro změnu něco jiného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *