Bydlení

Jak na osvětlení pergoly?

Pergola zdobí nejednu zahradu, která se rozprostírá kolem domu. Že zdobí i vaše zatravněné prostranství kolem domu? Je načase si ji hezky osvětlit. Nejen kvůli tomu, že jsou Vánoce, ale osvětlení pergoly se bude na zahradě vyjímat i v jiných částech roku, ať už ji budete využívat pro večerní posezení, nebo se zde budete během parného léta ukrývat před slunečními paprsky.  

Jak vybrat osvětlení pergoly 

Abyste si mohli svůj oblíbený altán hezky rozsvítit, musíte si vybrat ideální osvětlení. Jenže jak na to? Vyberte si ho na základě činností, které v altánu děláte. Pokud pergola slouží jenom k večernímu posezení, světlo může být tlumené. Jestliže zde pravidelně jíte jako u jídelního stolu, světlo potřebujete intenzivnější, abyste viděli na příbory a do talíře. 

Nejen činnost hraje roli při výběru ideálního osvětlení pergoly. V potaz se musí brát i bezpečnost. 

Osvětlení pergoly musí být bezpečnější než interiérové osvětlení 

Mnoho lidí se domnívá, že rozdíl ve výběru interiérového a exteriérového osvětlení není. Ve skutečnosti exteriérové osvětlení musí být o chlup bezpečnější než to interiérové. Do zahrady, altánu nebo pergoly se musí pořídit speciální venkovní svítidlo, které odpovídá stupni krytí. Při výběru osvětlení se právě stupněm krytí řiďte.  

Při výběru se také podívejte na informaci o tom, jak vysoká je ochrana elektrických zařízení proti vnějším faktorům. Mluvíme například o ochraně elektrických zařízení před předměty, prachem nebo vodou či dotykem. Tuto ochranu udává dvojčíslo za písmeny IP. Zatímco první číslo udává, před jak velkými pevnými předměty je dané světlo chráněno, druhé pak symbolizuje ochranu před vodou. 

Jaké je uchycení světla? 

Než s vybraným svítidlem zamíříte domů a než ho nainstalujete na svou pergolu, podívejte se na uchycení světla. Uchycení volte takové, které se do typu vaší pergoly nejvíce hodí. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *