Podnikání

Kontroly z Inspektorátu práce míří nejčastěji do firem, kde je podezření na nelegální zaměstnávání

Podnikatelé, kteří nepodnikají zrovna bezpečně, by se měli mít na pozoru před nejrůznějšími kontrolami, které mohou vést nejen z Inspektorátu práce, ale které mohou přicházet například od hasičů a z podobných institucí. To ostatně potvrzuje také firma Extéria, která je předním poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO. Právě firma Extéria pomáhá podnikatelům podnikat bezpečně, podle zákona a pravidel, aby v případě kontroly z takové schůzky vyšel podnikatel a jeho byznys na výbornou. Zejména firma Extéria varuje před nelegálním zaměstnáváním, které může podnikatele dostat opravdu do pěkné šlamastiky. 

I když si možná říkáte, že se u nás nelegálně nezaměstnává, opak je pravdou. Stále více podnikatelů se snaží obalamutit stát a zákony, svým zaměstnancům tak často dají smluvně životní minimum a zbytek jim doplácí načerno. Pokud třeba patříte k lidem, kteří takto podnikají, raději s tím přestaňte, protože v případě kontroly a v případě potvrzení nelegálního zaměstnávání vám bude udělena pokuta, která sahá do milionů korun. Zároveň bude také udělena pokuta vašim zaměstnancům, kteří na nelegální podmínky přistoupili. 

Na mě kontroly nemůžou, myslí si řada podnikatelů

Mnozí podnikatelé se domnívají, že na ně kontroly nemůžou, ale to je samozřejmě omyl. Podnikatelé si neuvědomují, že je může kdokoliv “napráskat”. Podněty, které poukazují či upozorňují na nelegální zaměstnávání pochází jak z řad obyčejných lidí nebo třeba bývalých zaměstnanců, ale také pochází ze strany institucí nebo ostatních kontrolních orgánů. 

Pár čísel

Například v jednom roce bylo podáno kolem dvou tisíc podnětů ke kontrole, které upozorňují na nelegální zaměstnávání. Při kontrolách se dokonce přišlo na ještě více lidí, kteří nelegální práci vykonávají. 

Pamatujte na to, že v případě odhalení nelegálního zaměstnávání bude udělena pokuta nejen vám, ale také vašim zaměstnancům. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *