Bydlení

Venkovní terárium pro želvy: kdy je ten správný čas dát želvu ven? 

Suchozemské želvy mohou mít vnitřní nebo i venkovní terárium. Pokud je chcete po zimě dát ven, měli byste je na to připravit. Nestačí, že je venku dostatečné teplo. Želva si na venkovní podmínky musí postupně zvykat. Zatímco některé želvy zimují zkušení majitelé venku (a v takovém případě je nemusí přizpůsobovat venkovním podmínkám), jiné zimujeme jen částečně nebo vůbec. Poskytnout jim venkovní prostředí je pro ně skvělé, má to ale svá pravidla. 

Dostatečné zabezpečení terária 

Je třeba myslet na to, aby terárium bylo dostatečně zabezpečené. K želvě by se žádný jiný živočich (například kočka nebo pes) do výběhu dostat. Proto volíme pevnou konstrukci, jako jsou například hliníkové profily. Ty omotejte pletivem dostatečně pevným – závisí to také na tom, jak velký výběh bude. Platí, že čím je výběh větší, tím pevnější pletivo bychom na jeho výrobu měli použít. Toto terárium by nemělo být snadné překlopit. Želva tak může být chráněna i před malými dětmi. 

Teplota v teráriu 

Prvním krokem upravit teplotu. V teráriu je běžně teplota od 22 do 24 °C. Měsíc před tím, než ji dáme ven, ji na tuto změnu připravujeme. V první řadě snižujeme teplotu v teráriu, a to tím způsobem, že posunujeme zdroj tepla nahoru. Taktéž snížíme počet hodin, po který zdroj tepla svítí. Pokud máte nastavitelný časovač, můžete zdroj tepla zapínat a vypínat (2 hodiny zapnuto a 1 hodinu vypnut). Denní osvětlení by nemělo být zapnuté déle, než 12 hodin. Můžeme také pootevřít dvířka, abychom simulovali větrání. Další možností je přesunout terárium do studenější místnosti. 

Kdy do venkovního výběhu? 

Nelze říci, že například 1. května je čas, kdy želvu můžete bez problémů dát ven. Tento akt je totiž závislý na aktuálním počasí. Sledujte tedy předpovědi počasí. Jakmile je teplota nad 8 °C i v noci a nemají přijít žádné náhlé změny, můžete dát želvu ven. Nelekněte se toho, že na čas přestane být aktivní. Je to běžné, protože byla přemístěna do studenějšího prostředí. Až nastane větší teplo, želva se „probere“. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *