Zdravý styl

Co je to raw, bio a vegan? Definujme si pojmy, s nimiž se dnes často setkáváte

Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, o zdravé stravování a o zdravý jídelníček, pravděpodobně jste se již setkali s pojmy “raw”, “bio” a “vegan”. Jen málokdo je však dokáže správně definovat. Pokud se však opravdu zajímáte o zdravý životní styl, měli byste jednotlivé pojmy umět vysvětlit. A s tím pomůžeme.  

Dnes se o zdravé stravování zajímá opravdu každý druhý z nás, což je samozřejmě chvályhodné. Na druhou stranu si málokterý člověk zjistí, co konkrétní pojmy ve zdravém stravování znamenají, což je škoda. Osvěžme si proto paměť a rozšiřme si trochu své obzory.  

Co je to raw? 

Setkali jste se s označením raw? Ale co to vlastně znamená? Pokud mluvíme o raw potravinách, mluvíme o potravinách, při jejichž úpravě byla použitá teplota maximálně dvaačtyřicet stupňů Celsia. Jsou to zároveň potraviny, které neobsahují živočišné látky. Při přípravě těchto potravin se k nim přistupuje velice šetrně, pozvolně se suší, klíčí.  

V současné době jsou raw potraviny poměrně hitem, i když samozřejmě i pojídání jen raw surovin nese s sebou i rizika. Mnohé raw potraviny postrádají některé důležité látky. 

Co je to bio? 

Také jste se mohli setkat s bio potravinami. Bio potraviny jsou potraviny, které jsou z více jak pětadevadesáti procent vyrobeny z bio produktů a které se řídí příslušnou legislativou. Jedná se o potraviny živočišného nebo rostlinného původu, které pochází z takzvaného ekologického zemědělství. Ekologická zemědělství jsou obecně šetrnější k přírodě, nepoužívají žádné chemické postřiky nebo umělá hnojiva či hormony.  

Co je to vegan? 

A co označení “vegan”? I s tímto pojmem se dnes velice často setkáte. Za veganské potraviny jsou označeny potraviny, které neobsahují žádné živočišné produkty, a to ani med, mléko nebo vejce. Ovšem i veganské stravování má své zápory. Opět se při tomto stravování postrádají mnohé důležité a tělu potřebné látky. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *