Móda

Jaké zvolit oblečení na outdoorové sporty

Náročné výlety a horská turistika vyžadují výběr správného oblečení. To se stává základním faktorem pro to, jak si užijete zvolený výšlap či túru. Navíc také velmi ovlivňuje vaše zdraví. V dnešní době existuje mnoho špičkových funkčních materiálů a stále platí ono staré známé pravidlo oblékání ve stylu cibule. Vrstvení jednotlivých kusů a typů oblečení vám prokáže velkou službu.

První vrstvu by mělo vždy tvořit kvalitní funkční prádlo, tedy termoprádlo. Tato vysoce moderní tkanina skvěle odvádí vlhkost od těla ven a udržuje naši pokožku v suchu a teple. Prádlo by mělo těsně kopírovat křivky našeho těla. Zapomeňte na bavlněné tričko a košile. Často se propotí, nasáknou a studií. Funkční prádlo zvané termoprádlo se vyrábí téměř vždy z umělých tkanin jako je polypropylen nebo také polyester. Někteří výrobci do nich ještě přidávají přírodní vlákna. Jde například na karbonizovaný bambus zvyšující komfort při jeho nošení. Často se používají i přídavky vláken stříbra, které mají antibakteriální účinky.

Druhou vrstvu tvoří tričko či mikina, které opět dobře odvádí pot z první vrstvy ven. Můžete mít na první vrstvu třeba tričko s dlouhým rukávem a tenčí mikinu. Třetí vrstva bývá často tvořena materiálem technostretch, nebo jiným velmi dobře zpracovaným tepelně izolačním materiálem, který vás udrží zase v teple. Vhodné vrstvení je vhodné za každého počasí. Tři vrstvy využijeme zejména v teplejším počasí bez silného větru. V případě mnohem chladnějšího počasí, zejména na horách musíme přidat navíc ještě čtvrtou vrstvu. Ta neprofoukne ani nepromokne. Může to být větrovka nebo oblíbená softshellová bunda. Toto oblečení nám udržuje příjemné mikroklima. V případě deštivého počasí můžeme použít membránovou nepromokavou bundu nebo pláštěnku. Musíte ale pak počítat i s tím, že po pár hodinách se zátěží budete i v sebelepší membránové bundě nebo kvalitní pláštěnce vlivem vznikajícího odparu cítit trochu vlhkost i zevnitř. S klasickou bavlnou se to ale nedá srovnat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *