Bydlení

Chcete zpestřit okenní parapet? Víme, jaké rostliny k oknu vybrat

Okenní parapety by měly být rozzářeny pokojovými rostlinami, o tom není sporu. Pokud patříte k lidem, kteří na okenních parapetech nic nemají, měli byste si nějakou květinu na okenní parapet rozhodně dát. Okna přece jen prosvětlují dům a většinou o ně pohledem zavadí naprosto každý. Jejich nejbližší okolí proto zpestřete, ideálně pokojovými květinami, které navíc pročistí vzduch v interiéru a hezky ho zútulní.  

Samozřejmě při výběru pokojových květin na okenní parapet mějte na paměti to, jakým směrem jsou okna orientována. Každá květina vyžaduje ke svému spokojenému růstu jinou míru světla, podle toho se tedy při výběru orientujte.  

Abyste však měli aspoň nějakou představu o tom, jaké pokojové rostliny se na okenní parapet hodí, poradíme vám několik pokojových rostlin, které rostou doslova proto, aby mohly na nějakém okenním parapetu sedět.  

Jaké rostliny patří na okenní parapet? 

Je mnoho pokojových rostlin, které se hodí na okenní parapet. Nejčastěji pěstovanou rostlinou na okenním parapetu je rozhodně africká fialka, která je nenáročná a poměrně nenápadná, leč hezká. K severu orientovaná okna by měl zdobit třeba filodendron nebo žumen, také se k severně orientovaným oknům hodí šplhavnice nebo třeba zelenec a begónie okrasná svým listem.  

Co se týče oken, která jsou orientována na jih, hodí se sem třeba kaktusy nebo citrusy. U jižně orientovaných oken je ten problém, že sluníčko většinou spálí jejich listy, pokud nejsou před přímým slunečním svitem chráněny. Kromě zmíněných rostlin se hodí k jižně orientovaným oknům i kolopejka, dále voskovka neboť třeba různé druhy sukulentů, které jsou známé svou vlastností zadržovat ve svých tlustých a dužinatých listech vodu.  

Jak se o rostliny na oknech starat? 

Nabízí se otázka, jak se správně starat o rostliny, které sídlí na okenním parapetu. Takovým rostlinám musí být dopřávána hlavně pravidelná a vydatná zálivka, nesmí se podcenit ani přihnojování nebo odstraňování odkvetlých květů, což by zabraňovalo jejich bezproblémovému růstu.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *