Bydlení

Iglú – zimní pelech

Spouště z nás se může žití v iglú zdát jako naprostý nesmysl, nebo něco nemožného. Opak je však pravdou. Je již mnohokrát dokázáno, že pokud spíte v iglú, je vám větší teplo, než kdybyste spali jen tak nekrytí na sněhu. Jak je to možné?

Je to prosté, iglú je sice postavené ze sněhu, a tudíž je studené, avšak je to velmi dobrý izolant. Teplo, které si v něm vytvoříte, se tam velmi dlouho drží.

Jak tedy vytvořit pohodlný příbytek venku?

Stačí být šikovný a mít alespoň malou výdrž, pořádné iglú není hotové za dvě hodiny. Chce to trpělivost a vytrvalost. Věřte však, že se to vyplatí a mnohonásobně vám to pak váš příbytek vrátí. Letos nám konečně začalo sněžit a tak se můžete pustit do práce.

  • lopatou naházet velikou hromadu sněhu a řádné ji uplácat
  • pokud máte již představy, jak by měla být vaše zimní „chata“ pevná a tlustá, můžete uplácanou hromadu začít dlabat, aby vznikl otvor, kterým se do iglú dostanete
  • po hotovém vchodu je třeba se postupně prodlabat až do samotného ledového obýváku, aby vznikla něco jako ledová jeskyně
  • sníh, který vydlabete, můžete házet na stěny příbytku, aby měl stále silné a pevné stěny i konstrukci
  • pokud jste spokojení s velikostí a propracovaností, můžete začít zařizovat interiér
  • skvělý tip je například dát na zem kožešiny (ovčí, medvědí…), co vás budou příjemně hřát
  • na teplé kožešiny, které by měli být srstí nahoru, můžete položit spacáky, do kterých se pak zapnete
  • určitě nezapomeňte kromě spacáku spát také v čepici, šále a rukavicích, ale bude vám větší teplo, než byste sami čekali

Možná to zní neuvěřitelně, ale sami dobře znáte a víte, že když je velké množství sněhu, tak velký mráz tolik nepociťujeme. Tohle je stejné. Lenošíte si ve sněhu, i když zrovna venku mrzne a je to fajn, protože jste chráněni stěnami iglú, které tvoří dokonalý izolant.

Nebojte se vyzkoušet něco nového. Kdo má odvahu, zjistí, že je to krásný zážitek a netradiční bydlení. Alespoň si vyzkoušíte, jaké to je být Eskymákem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *