Zajímavosti

Velký, malý strašák – na STK i kvůli úplné banalitě?

Komu se nechce jezdit na technickou prohlídku častěji než jednou za dva roky, měl by zpozornět. Spousta chyb, kvůli kterým se majitelé aut poroučejí pryč, totiž nemusí vůbec nastat. Majitelé aut často dělají zbytečné chyby (z nedbalosti, nevědomosti), kvůli kterým musejí na technickou i tehdy, kdy jim to nenařizuje štítek na registrační dopravní značce.

Zkrácení platnosti technické kontroly teď skutečně může být za všechny viditelné vážné či nebezpečné závady. Tedy i za vadné kontrolky, když policejní hlídka zjistí, že nesignalizují rozsvícení reflektorů. V platné vyhlášce MD jsou jako vážné či nebezpečné označovány stovky závad, ale jen část z nich je viditelná natolik, aby je bylo možné při silniční kontrole odhalit. Řidičům se přesto vyplatí věnovat stavu jejich vozidla větší péči než dosud. Pokud totiž policisté zjistí, že na voze je vážná závada, sepíší s řidičem protokol, pošlou jej na registr vozidel a provozovateli se zkrátí technická způsobilost auta na 30 dnů. Aby ji získal zpět, bude muset absolvovat dílčí technickou prohlídku v STK zaměřenou jen na policisty zjištěnou závadu. Pokud by ale silniční kontrola po třiceti dnech zjistila, že řidič s autem bez platné technické kontroly jezdí dál, dostane pět bodů, pokutu a zákaz řízení až na jeden rok.

Tyto novinky samozřejmě policie vítá. Vždyť jen za loňský rok odhalila při silničních kontrolách přes 70 tisíc technických závad na vozidlech. Řidiči sice zaplatili pokutu, ale nikdo už pak nezkontroloval, zda závady odstranili. Pokud tedy policie zastavila takové vozidlo, řidiče vyřešili blokovou pokutou, případně oznámením o přestupku správnímu orgánu, nebo maximálně zakázali řidiči pokračovat v jízdě. Takové vozidlo bylo odstaveno, ale už nebyl nástroj, aby si dal provozovatel vůz do pořádku. Ten má policie až nyní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *