Bydlení

Jak vybrat stavební pozemek?

Výběr stavebního pozemku, na kterém jednou bude stát vaše bydlení snů, není nic jednoduchého. Ať už se rozhodnete pro stavbu dřevostavby, nebo třeba pasivního domu, výběrem vhodného pozemku si ušetříte spoustu starostí. A s nízkoenergetickými domy Orcangroup nebudete muset řešit dokonce ani stavební povolení.

Lokalita

Nejprve si ujasněte, v jaké lokalitě by se měl dům nacházet. Dáváte přednost klidnému venkovu, nebo rušné zástavbě? Nebo chcete skloubit obojí a stavět sice na venkově, ale v blízkosti velkého města? Od lokality se samozřejmě odvíjí i cena pozemku, ale také občanská vybavenost.

Nejvhodnější je pozemek na skalnatém nebo hornatém podloží, nejméně vhodný naopak na bývalých skládkách nebo navážkách, protože zde bude třeba hloubit hluboké základy. Zjistěte si hladinu spodní vody, prozkoumejte orientaci pozemku a to, jak moc (nebo málo) na něj svítí slunce. Pokud si vyberete pozemek bez stromů, počítejte s tím, že pokud je vysadíte, na vzrůst do běžné velikosti budete několik desítek let čekat.

Velikost

Pro řadový dům se doporučuje velikost pozemku okolo 300 m2, pro menší rodinný dům počítejte s velikostí alespoň 500 m2 a pro větší dům s bazénem, altánem nebo velkou zahradou okolo 1000 m2. Optimální velikost zastavěné plochy vzhledem k celkové výměře pozemku je okolo 30 %.

Rozvod sítí

Důležitým kritériem je dostupnost inženýrských sítí, tedy přípojka elektřiny, plynu, kanalizace, telekomunikačních sítí a podobně. Pokud tato základní infrastruktura chybí, nemusíte se pozemku vzdávat, ale počítejte s vyššími náklady nebo s nutností alternativních řešení – plyn lze nahradit jiným zdrojem, místo kanalizace vybudujete žumpu nebo čističku odpadních vod a bez veřejného vodovodu se obejdete, pokud vyhloubíte studnu.

Přístup k pozemku

Ačkoliv se k pozemku nejčastěji přichází z veřejné komunikace, může se stát, že k němu vede cesta pouze přes soukromý pozemek. Pokud je toto případ vašeho vybraného pozemku, zjistěte si, kdo je vlastníkem a jak je vstup právně ošetřený.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *