Zdravý styl

Jak využít med pro zdraví?

Do svého jídelníčku můžete zařadit celou řadu zajímavých potravin, které jsou prospěšné pro zdraví. Některým se dokonce říká “superpotraviny”, a to proto, že obsahují více tělu prospěšných látek než jakékoli jiné potraviny, které byste během dne zkonzumovali. Takovou superpotravinou je také med, který pravděpodobně sídlí i ve vaší kredenci. Ne nadarmo se o medu říká, že když máte sklenici včelího medu doma, máte doma tím pádem půl lékárny. Opravdu to není nadsázka, med je zdraví prospěšný, a to hned z několika důvodů.  

I když dnes možná bereme med jako samozřejmost, není to tak úplná samozřejmost. Populárním se stal především počátkem minulého století, kdy se prokázalo, že se jedná o přírodní antibiotikum, které dokáže tělo zbavit třeba i stafylokoka, na kterého se obvykle předepisují antibiotika, o nichž se ví, že nejsou zrovna prospěšné pro zdraví. Navíc med jako takový je protizánětlivý a má mnoho posilujících vlastností.  

To, že med pomáhá proti nachlazení nebo proti chřipce, to je všeobecně známé. Prozraďme si však vícero využití medu, o nichž jsme třeba doposud neměli tušení.  

Jak med ještě prospívá 

  • Med je skvělým společníkem při rekonvalescencích po nejrůznějších onemocněních. Vhodné je ho přidávat do mléka.  
  • Med je ideálním pomocníkem při boji s nespavostí. Pokud vás nespavost sužuje, doporučujeme si dávat jednu kávovou lžičku medu před spaním.  
  • Med je také prevencí či pomocníkem při žloutence. Užívejte med denně, třeba si ho přimíchejte do misky s ovocem.  
  • Pokud máte přecitlivělé nervy, doporučujeme opět konzumovat med, a to rovnou na lačný žaludek po ránu a těsně před spaním.  
  • Med také ulevuje od nepříjemné zácpy. Jen jedna kávová lžička medu vám spraví, respektive upraví vaši stolici.  
  • Věděli jste, že i ženy v těhotenství mají konzumovat med? Ten prospěje dítěti a jeho zdárnému vývoji. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *