Zdravý styl

Jaké sacharidy jíst denně a jaké raději vynechat?

Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, pak jistě víte, že váš jídelníček toho musí obsahovat mnoho. Musí být pestrý, zdravý a vyvážený, musí obsahovat dostatečné množství živin a tělu prospěšných látek, k nimž se řadí například vláknina, bílkoviny nebo také sacharidy. Ano, i sacharidy musí být součástí vašeho jídelníčku, i když se jim většina lidí vyhýbá. Většina lidí si totiž myslí, že sacharidy jsou tělu škodlivé a že bez nich lze říct. Ovšem pravdou je, že sacharidy jsou stejně jako vláknina nebo bílkoviny také potřebné pro zdraví a také se podílí na správném fungování našeho organismu. Samozřejmě existují sacharidy, které jsou vhodné a kterým je lepší se raději vyhnout.  

Obecně lze říct, že je to se sacharidy složité. Lidé je milují i nenávidí. Jak jsme zmínili, všechny sacharidy opravdu nejsou špatné, existují i takové, které jsou naopak velmi dobré. Prozraďme si tedy, jaké sacharidy jíst a jakým se raději vyhnout.  

Jaké sacharidy jsou povoleny? 

Pokud bychom měli zmínit sacharidy, které jsou povolené, zmíníme v první řadě celozrnné pečivo a také celozrnné těstoviny. Celozrnná podoba těchto potravin prochází méně úpravami než klasické bílé pečivo nebo klasické těstoviny, obsahují tedy daleko více vlákniny. Pro tělo jsou celozrnné věci přínosem, i když v nich najdeme sacharidy. Samozřejmě i v tomto případě platí, že všeho s mírou.  

Povolené sacharidy jsou i v zelenině a luštěninách. I když však sacharidy obsahují, do našeho jídelníčku nedílně patří. Vždyť se podílí třeba na snížení cholesterolu v krvi! Nebo taky ovoce – i když obsahuje celou řadu sacharidů a cukrů, přesto ho nelze vyřadit z jídelníčku.  

Jaké sacharidy jsou zakázány? 

Bílé pečivo, bílá mouka, bílá rýže nebo chipsy – to všechno jsou jenom prázdné kalorie, které obsahují maximálně velké množství sacharidů. Tyto potraviny vás nijak nedokážou zasytit, jsou to opravdu jenom prázdné potraviny, které jinak tělu nedají vůbec nic. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *