Bydlení

Štěnice jsou problém, který nikdo nechce řešit

Kdo ještě neví, tak štěnice domácí jsou opravdu velmi nepříjemný parazitující hmyz. Žije zejména v noci a živí se krví. Tu saje u lidí i zvířat. Kousnutí tímto hmyzem je opravdu velmi bolestivé a může být provázené silnou alergickou reakcí. Dospělá štěnice je 3 až 4 mm velká, tmavě hnědé barvy a její nymfy jsou slámově barevné, o velikost asi 1,3 mm. Samičky štěnice domácí dosahují pohlavní dospělosti za 60 dnů a pak mohou naklást 1 až 5 vajíček denně. Počet tedy velmi rychle narůstá. Během svého života pak nakladou 200 až 500 vajíček. Ta se líhnou přibližně za 7 až 10 dnů.

Co dělat, pokud vás štěnice kousne?

Kousnutí nemusí být moc viditelné. Štěnice sají krev pouze během noci, protože ve dne jsou ve svých úkrytech. Pokud jde o velmi vysoký stupeň zamoření, mohou být i během dne na stěnách, nábytku i u oken. Krev sají na odhalených částech těla a během vpichu štěnice vstříkne zároveň do rány anestetikum, proto hned kousnutí nebolí. Daný zánět, zarudnutí a svědivost se objeví až o několik hodin později. Sání probíhá 5 až 20 minut. Této interval sání krve závisí na teplotě. Při 18 až 20°C saji 1 x za 7 až 10 dní, ale při teplotě 25°C už 1 x za 3 – 4 dny. Délka života štěnice je asi rok. Existuje i Štěnice postelová, která se zdržuje v konstrukcích postelí, záhybech matrací, ve švech v povlečení a v sedacích soupravách. Štěnice jsou ploché a vejdou se do každé štěrbiny. Kolonie lze nalézt podle tmavých výkalů, svlečků i světlých vajíček, které se hromadí v okolí.

Jak tedy vyhubit štěnice?

Likvidace štěnic není opravdu vůbec snadná. Nepoužívejte Biolit ani jiné komerční prostředky z drogerie, jsou bez efektu. Štěnice jsou totiž rezistentní proti volně dostupným postřikům. Musíte se obrátit na odbornou firmu. Ta vám zdarma byt prohlédne, a pokud nalezne štěnice, okamžitě je vyhubí. Pouze odborníci dokáží zacházet s účinnou chemií, která si s nepříjemnou parazitující štěnicí poradí. Klikněte na stránku www.sos-stenice.cz nebo kontaktujte přímo telefonicky na 776 403 031.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *