Zajímavosti

Vznikne v Bruselu ekologický dům plný rostlin?

Slovo ekologie se dnes skloňuje ve všech pádech. Stále více si ho berou do úst i architekti, kteří se snaží budovat stavby přátelské k životnímu prostředí. Někdy se jim to daří dobře, jindy méně. Pravda je ale, že se snaží a mnohdy pod jejich taktovkou vznikají skutečně velmi zajímavé projekty s velkou budoucností. Příkladem je i proměna bruselského Botanického centra, která se připravuje. Jestli se podaří, vznikne opravdu hodně nekonvenční dům.

Proměna šedivého činžáku

V roce 1977 vyrostlo v belgickém Bruselu Botanické centrum, dům, který získal svůj název díky nedaleké botanické zahradě. Ovšem šlo o činžák, který zanikal v šedi a nenápadnosti okolní zástavby. Nyní by se ale tohle mělo změnit. Dům má získat zbrusu nový a hodně originální kabát. Jeho tvůrcem je devětatřicetiletý belgický architekt Vincent Callebaut. Mladý a perspektivní architekt má v plánu proměnit šedivý a obyčejný činžák, kolem kterého byste přešli bez povšimnutí na ekologickou stavbu, která bude energeticky naprosto soběstačná. Jak to chce provést?

Fasádu ozdobí květináče

Callebaut plánuje vytvořit naprosto neobvyklou fasádu domu Botanického centra. Bude vypadat tak, že dům konečně bude dělat čest svému jménu, či spíše přezdívce. Na fasádě má totiž být umístěno celkem 274 květináčů. V nich se ukryje na 10 tisíc různých rostlin. Nejenom, že osázení květináči vytvoří zelenou kulisu, která bude pro obyvatele i kolemjdoucí tvořit velmi příjemnou kulisu, ale zároveň rostliny budou fungovat jako jakási ekologická továrna. Architekt odhaduje, že by měly ročně absorbovat až 50 tun oxidu uhličitého. Střechu má dotvářet konstrukce zbudovaná ze dřeva a oceli – ta by měla být obytným nebo komerčním prostorem. Střecha bude také osázena solárními panely a větrnými turbínami. Oba typy zdrojů energie by měly zajistit naprostou soběstačnost domu, pokud jde o spotřebu energie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *