Bydlení

3 způsoby, jak si pořídit dům 

Pokud si chcete pořídit dům, stojíte v první řadě před problematikou, kde takový dům vlastně sehnat. Na výběr máte tři základní varianty: buď si pořídíte starý dům, který se rozhodnete rekonstruovat. Nebo se rozhodnete pro novostavbu. V tomto případě stojíte před dalším rozhodnutím: z čeho bude stavba? Můžete se rozhodnout pro některý typ dřevostavby nebo také pro klasický zděný dům. Každý způsob pořízení má svá pro a proti.  

Rekonstrukce starých domů 

Jedná se o poměrně dobrou investici, protože tak získáváte pozemek i samotnou stavbu. Nevýhodou ale mohou být různé skryté vady, které dům může mít. Například přílišná vlhkost, která byla před koupí zamaskována. Starý dům také obvykle nepřetvoříte na dům nízkoenergetický, takže náklady na jeho provoz budou vysoké. Samozřejmě musíte počítat s tím, že do domu ještě další finanční prostředky vložíte, abyste jej učinili obyvatelným (nebo obyvatelnějším). Na to je třeba myslet už při koupi – většina z nás si na pořízení domu bude brát hypotéku. 

Dřevostavby 

Dřevostavby znamenají ekologické stavby. Už při těžbě dřeva totiž nevzniká tolik emisí. Ty jsou nižší oproti klasickému materiálu na zděnou stavbu také v případě přepravy, protože dřevo má nižší hmotnost. Zpracování dřeva vyžaduje méně energie a produkuje méně stavebního odpadu (jeho likvidace není finančně náročná). Vzhledem k tomu, že dřevo má tepelně-izolační vlastnosti, můžete na vytápění ušetřit až 90 %. Můžete se rozhodnout ze dvou nabídek: dřevostavby na klíč nebo hrubá stavba, kterou si už můžete dodělat svépomocí a pokusit se ušetřit. 

Zděné domy 

Poslední variantou jsou zděné domy, které stále ještě mají velkou důvěru lidí. I přesto, že se ohledně dřevostaveb boří jeden mýtus za druhým, lidé jsou opatrní. A když mají investovat, tak raději do zděné stavby. I tu je možné koncipovat jako nízkoenergetický dům. Připravte se ale, že si připlatíte. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *