Bydlení

Africká kopřiva zkrášlí vaše okenní parapety

Pokud už vás klasické květiny na okenních parapetech nudí, nabízí se otázka, jestli nechcete pěstovat rostlinu zvanou africká kopřiva. Pokud ji uvidíte, jistě vám přijde tak důvěrně známá, i když jste ji pod svými křídly ještě neměli. Jen málokterá rostlina se může pyšnit tak krásně zbarvenými listy, které svou pestrostí až berou dech. Pokud si do truhlíku zasadíte tři nebo čtyři, přilákáte tím teplé dny cobydup! 

Své kořeny má až v daleké Africe a Austrálii 

Africká kopřiva pochází z tropických a subtropických oblastí, proto jí nesvědčí velká zima. V ideálním případě ji na okenní parapety dejte až se oteplí. Její kořeny sahají až do daleké Afriky a Austrálie, také se dříve hojně pěstovala v jihovýchodní Asii. U nás ji lze pěstovat jako letničku.  

Pokud si africkou kopřivu chcete pořídit, pamatujte na to, že krásné jsou jenom její listy. Květy nejsou příliš atraktivní, ale pod záplavou barev, jimiž se pyšní listy, na květiny naprosto zapomenete. 

Pěstujte africkou kopřivu ze semen 

Nejčastěji se africká kopřiva pěstuje ze semen, které se vysévají do půdy koncem února, začátkem března (čili nyní je ten pravý čas na výsev semínek). Pokládají se jenom na povrch výsevního substrátu, nezasypávají se (tak pozor na to). Stačí je jen malinko přimáčknout k hlíně.  

I když si možná myslíte, že takto nemohou vyklíčit, opak je pravdou. Semenům se daří hlavně ve vyšších teplotách, kdy hodnota na teploměru ukazuje dvacet až šestadvacet stupňů. Zavlažujte je jenom jemným rozprašovačem vody a udržujte u nich jejich vlhkost. Doba klíčení se odhaduje na dva týdny, poté se můžete seznámit s vypuklou rostlinkou.  

Polostín a mírná zálivka 

Co se týče následného pěstování, rostlinám svědčí polostín a mírná zálivka. Co africké kopřivě nesvědčí, tak je dlouhodobé přemokření.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *