Zdravý styl

Avokádo: Jedná se vážně o superpotravinu?  

Je úplně jedno, jestli jste avokádo někdy ochutnali nebo ne. Pokud máte Instagram, určitě jste se s ním minimálně setkali. Avokádo totiž nesmí chybět na žádném sendviči nebo topince z hipsterského bistra. Je zelené, úhledně nakrájené a super zdravé. Ale teď vážně. Je avokádo tak zdravé, jak se povídá?   

Avokádo jako superpotravina  

Na úvod je třeba zmínit, co si představit pod pojmem superpotravina. Jedná   
o skupinu potravin, jejichž konzumace by měla být prospěšná pro naše zdraví.  Nutné je ale podotknout, že výčet potravin, které se za superpotravinu vydávají, není jednotný, stejně jako definice, která by skupinu superpotravin měla charakterizovat. Výraz superpotravina tedy někdy bývá odborníky kritizována a označována spíše za marketingový pojem. Mezi superpotraviny obecně řadíme: červenou řepu, chia semínka, řasu chlorela, spoustu druhů exotického ovoce nebo třeba luštěniny.  

Avokádo pochází z Mexika a řadí se mezi ovoce. Je bezesporu bohaté na cenné minerální látky a vitaminy. Zároveň však obsahuje nezvykle vysoké množství tuku a má i vysokou kalorickou hodnotu.   

Avokádo v kuchyni  

Fantazii se meze nekladou a stejně to platí i s využitím avokáda v kuchyni. Zralé avokádo poznáte tak, že slupka lze snadno stlačit a plod je měkký. Takto zralé avokádo můžete využít v kuchyni jak za studena, tak i pro tepelnou úpravu.   

Asi nejznámějším způsobem úpravy avokáda, je příprava guacamole. Jedná se o tradiční mexický pokrm, který lze využít jako pomazánka, dip nebo jako součást jiného jídla.   

Další benefity avokáda  

Jak již bylo zmíněno, avokádo je bohaté na cenné tuky, které posilují srdce a snižují krevní tlak. Velmi oblíbené je také pěstování avokáda jako pokojové rostliny. Zvláště vypěstování avokáda z pecky plodu je celkem snadné a na internetu naleznete mnoho tutoriálů. Takové ručně vypěstované avokádo z pecky je i originální dárek, kterým můžete potěšit třeba nastávající novomanžele.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *