Zdravý styl

Nenechte se oklamat lahodným smoothie  

Vyvážený jídelníček je jedním z klíčů k celkovému zdraví a bez dostatečného příjmu zeleniny a ovoce se nepohnete z místa. Nic se ale nemá přehánět a posedlost sladkými koktejly se může ve finále obrátit proti vám.  

Ovoce vás nespasí  

Existuje celá řada stravovacích stylů. Některé upřednostňují vysoký příjem masa a vajec, jiné démonizují mléčné výrobky, další z velké části tvoří právě ovoce. Poslední jmenovaný způsob patří k těm nejoblíbenějším. Přechod totiž není nijak dramatický, chutě sladké a tělo se nemusí vyrovnávat se silnými příznaky abstinence jako v případech, kdy naráz vyřadíte polotovary, sušenky, tvarohy a pečivo a výrazně omezíte ovoce.  

Přírodní cukr, který se v ovoci nachází, je neškodný a pro tělo zcela přirozený. To si ale pochopitelně nelze vykládat tak, že ho můžete přijmout neomezené množství. Každá surovina se stává toxickou. A je jedno, že sama o sobě se řadí k těm nejzdravějším a obsahuje celou řadu prospěšných látek, vitamínů a živin. Základem zdravého jídelníčku totiž není preference několika málo surovin, které vám chutnají, ale rovnováha.  

Porce „tak akorát”  

Smoothie je zdravé a syté. Větší sklenice vás hravě zasytí na několik hodin. Problém je ale úplně někde jinde. Kombinace malin, špenátu a banánu je v pořádku, horší je to s výsledným množstvím. Snědli byste takovou porci naráz? Těžko. Pro organismus je taková nálož příliš velká a špatně stravitelná.  

Zdravý jídelníček by měl ideálně obsahovat jen jeden kus ovoce denně. To se ale se smoothie vylučuje. Pokud vás právě napadlo, že je možné na týden se ho vzdát a o víkendu vše smíchat do sklenice lahodného nápoje, uvažujete špatně. Každý den byste se totiž připravili o dávku cenných cukrů, ochudili se o energii, zároveň umocnili abstinenční příznaky z nového stravování a podpořili nechuť pokračovat. Nechcete-li si tedy smoothie odpírat, připravte dávku maximálně na dva dny a rozlijte buď do sklenic o objemu 200 mililitrů nebo podělte celou rodinu.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *