Zajímavosti

Barevný panelák ve tvaru vlnovky: Skvělé místo k životu

Panelák, pro někoho místo hrůzy, kde musel nějaký čas bydlet, pro jiného naopak skvělé místo k životu. Záleží na tom, jakým úhlem pohledu se na panelák díváte, jaké s ním máte spjaté vzpomínky. Samozřejmě i na tom, jak takový panelák vypadá. Něco jiného je pochopitelně šedá nevzhledná kostka nebo kvádr a barvami zářící budova, která může být i zajímavě tvarovaná. Právě druhá možnost nabízí osobitost a dává bydlení novou „šťávu“.

Stoupenec nekonvenčního bydlení

Určitě jste už někdy slyšeli jméno Friedensreich Hundertwasser. Velmi slavný rakouský architekt prohlásil, že „rovné linie jsou nástrojem ďábla“. Ve svých stavbách také rovné linie nikdy nerespektoval. Vždy holdoval vlnám a nepravidelným tvarům. Jeho zřejmě nejznámější stavbou je vídeňský Hundertwasserhaus, ovšem není zdaleka jediným jeho dílem. Řada dalších staveb tohoto poněkud extravagantního umělce je rozeseta po celém Rakousku a nachází se i v Německu. Svérázný architekt dokazuje, že i panelákové bydlení může vypadat hodně nekonvenčně a být příjemným místem k životu.

Střecha stvořená k procházce

V roce 2000 nevšední stavitel Hundertwasser zemřel a zároveň byl dokončen jeden z jeho projektů. Jedná se o paneláková dům postavený v německém Darmstadtu. Do nevzhledné škatule neidentifikované barvy má ovšem velmi daleko. Tvoří ho komplex svým tvarem asociující písmeno U. Nachází se v něm celkem 105 bytů a nechybí ani garáže. Vlastně jde o jakousi stoupající vlnu, kterou nese střecha této zvláštní budovy. Ačkoli se to možná na první pohled nezdá, ve svém nejvyšším bodě má dům v sobě celkem 12 pater. Je zde na střeše zahrada, na níž najdete stromy, keře i spoustu trávy. Někdy to budí zdání, že strom roste rovnou z okna některého z bytů. Stojí za to se po střeše-zahradě projít, protože tu narazíte i na kavárničky a bary, kde se dá příjemně posedět a relaxovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *