Zdravý styl

BCAA se hodí nejen do fitka, ale na většinu sportů

Dnes patří již všem fitness poradcům i nadšencům do kulturistiky známé aminokyseliny BCAA mezi jedny z nejpoužívanějších a nejvíce účinných energetických zdrojů pro tělo. Mají ovšem své klady i zápory. BCAA patří mezi větvené aminokyseliny, které se od ostatních aminokyselin odlišují pouze molekulárním řetězcem a svým působením v metabolismu. Slouží jako energetický zdroj, který svalstvo čerpá rovnou ze své tkáně, kde po uložení v játrech je opět beze změny vyplaven do krevního oběhu a rovnou do svalstva.

Jako energetický zdroj však slouží pouze během práce svalstva. Jeho složení umožňuje postupné uvolňování energie. Jako první spálenou energii patří glykogen, který se spaluje po přibližnou dobu čtyřiceti minut. Poté se svalstvo přesměruje na tuky, jako na zásobu energie a začne je tedy pozvolna spalovat. Nevýhodou těchto doplňků je však to, že abyste si udrželi hladinu glykogenu na stejné úrovni během pohybu, musíte prostě zásobu BCAA doplňovat. Za hlavní složku těchto doplňků se považuje leucin. Ten stimuluje produkci inzulínu, což je velmi důležitý hormon, ale také má schopnosti regulace krevního cukru, což může zpomalovat proces spalování. Proto je nutné během cviků řádně doplňovat zásobu BCAA, aby nedošlo k problémům.

Další výhodou BCAA je to, že pomáhá nivelovat působení kyseliny mléčné, která se tvoří v organismu během zátěže, a která způsobuje následovnou bolest svalstva. Dávkování BCAA se podle pohledu odborníků liší, je však určený průměr, a to 0,2 g na 1 kg tělesné váhy. Tato dávka však není malá, a proto se doporučuje tuto dávku rozložit do tří částí. Ráno na lačno, před tréninkem a po tréninku. Dávku 3-6 g se doporučuje požít v odstupu třiceti minut před tréninkem. Dávku po tréninku je však nutno přijmout okamžitě po ukončení námahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *