Zajímavosti

Co možná nevíte o motorkářích a je pravda 

Motorkáři jsou pro někoho vítaným, pro jiného nevítaným společníkem na silničních komunikacích. Zejména mnozí řidiči osobních vozidel mají na tyto účastníky silnice tak trochu pifku. Problémem však může být to, že o nich neví všechno. Pojďme si zmínit důležitá fakta, která by měl mít řidič osobního vozidla neustále na paměti, když zrovna uvidí nějakého jezdce na mohutném stroji, v obklopení zavazadel na motorku, konkrétně třeba kožených brašen

Motorkář vždy pojede na začátek kolony 

Že je motorář právoplatnou součástí silničního provozu asi nemusíme opakovat. Na rozdíl od cyklistů však musí mít cyklista řidičský průkaz a stejně jako řidiči osobních vozidel, i motorkář musí akceptovat a mít neustále na paměti pravidla silniční komunikace. V něčem se mírně mohou lišit, ale musí se dodržovat.  

Co však většinu řidičů naprosto vytáčí je fakt, že motorkář jede vždycky na začátek kolony. Člověk si říká, proč to dělá, ale nakonec je to bezpečnější pro všechny. Jeho rozjezd je rychlejší a stejně by nakonec musel všechny za semaforem nebo kolonou předjet. Tak mu dejte prostor, vždyť vám to nic neudělá.  

Motorka je zkrátka rychlejší 

V porovnání s osobním automobilem běžného typu je motorka zkrátka a dobře rychlejší. To se musí nechat. Zejména v rovinách to umí motorkář slušně rozjet. A ostatní účastníci silniční komunikace na to musí být zkrátka zvyklí.  

Samozřejmě se mohou i motorkáři dopustit přestupku týkajícího se příliš rychlé jízdy. Od toho však tady nejste, abyste měřili, kolik vlastně ujedou. Nechte to na policistech. 

Motorka zase brzdí hůř 

Možná vás nyní zamrzelo, že motorka je rychlejší. Samozřejmě každá věc má své proti i pro a motorka rozhodně není výjimkou. Vezměme si například jenom brzdění. Motorka brzdí daleko hůř než auto, má delší brzdnou dráhu a neumí mnohdy zareagovat tak rychle, jak by motorkář potřeboval.  

Motorkáři si musí dát pozor hlavně na krajnice a brzdění v jejich okolí, případně na příliš prudké brzdění všude. Může to totiž vést k obrovskému smyku, který by mohl skončil až tragicky.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *