Bydlení

Důvody, proč vám neschválili hypotéku. Nemusí to být tak, jak si myslíte

Požádali jste o hypotéku, ale místo očekávaného zeleného razítka jste dostali to červené, které vám žádost zamítá? Důvodů, proč se k tomuto kroku bankovní instituce schylují může být hned několik. A je dobré o nich vědět dřív, než se rozhodnete žádost podat, abyste tomuto nechtěnému scénáři předcházeli. Co konkrétně bývá důvodem toho, že hypoteční úvěr nedojde do zdárného konce?

Nedostatečná bonita jako hlavní problém

Tím hlavním a také nejčastějším důvodem, proč dochází k zamítnutí hypotečních úvěrů je především nedostatečná bonita. Lidé zkrátka z pohledu bank nejsou schopní dostát svým závazkům. Jejich příjmy nebo každoměsíční figurování s financemi není z pohledu banky dostatečně zodpovědné a takové, aby mohlo dojít ke schválení několika milionů korun. 

Velmi často dochází k zamítnutí půjčky z tohoto důvodu tehdy, kdy už splácíte nějaký jiný úvěr nebo kdy máte například nevyužívaný kontokorent, kreditní či debetní karty. Z pohledu banky tak máte jistý škraloup a vaše úvěrová historie není bez takzvaného černého puntíku, naopak tento černý puntík máte. 

Nedostatečná zástavní hodnota nemovitosti

Banky si splácení svých žadatelů a dlužníků mnoha způsoby podmiňují a zajišťují. I proto je pro ně důležité, aby žadatel podal jakousi zástavu, a to konkrétně zastavil nejen kupovanou nebo stavěnou nemovitost, ale také nějakou další. Ta nemusí být nutně v jeho majetku, ale musí být vlastníkem výslovně poskytnuta jako zástava.

Problém, který vede k zamítnutí žádosti o hypotéku, velmi často tkví v tom, že nemovitost nemá dostatečnou zástavní hodnotu čili žadatel je z pohledu banky neatraktivní. 

Až příliš vysoký věk

Žádosti o hypotéku bývají zamítnuty také tehdy, kdy jsou žadateli příliš staří lidé. Respektive nemusí být nutně důchodového věku, hypotéky se neposkytují ani těm, kteří mají kolem padesáti let. Z pohledu poskytovatelů nejsou tito lidé schopní dostát svým závazkům. 

Daleko vyšší pravděpodobnost schválení žádosti o půjčku mají lidé mladší, nejlepším věkem je období do 35 let. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *