Zdravý styl

Jak jíst a nejíst sushi?

Ať už kvůli sushi pojedete do dalekého Japonska nebo se rozhodnete ochutnat sushi v českých sushi barech nebo sushi restauracích, měli byste vědět, jak správně sushi jíst a nejíst. Stejně jako mnohé jiné pokrmy, i u sushi se setkáte s jistými pravidly, které je třeba dodržovat. V případě, že pravidla stolování, respektive pravidla jezení sushi nebudete respektovat, nemusela by být večeře v sushi baru tak příjemná. Inspirujte se třeba v sushi Ostrava.

Nejeden člověk o sushi ví, že je to nejoblíbenější a nejrozšířenější japonský pokrm. I když ho u nás konzumujeme takřka neustále, pravdou je, že v Japonsku není tak často konzumovaný, jak bychom mysleli. Zde je to spíše slavnostní pokrm, který si Japonci dopřejí jednou za čas. 

Říká se, že sushi rozděluje obyvatelstvo na dvě poloviny, a sice na ty, kteří ho milují, a na ty, kteří ho zrovna nemusí. Na jaké straně jste vy? Pokud jste nikdy sushi neochutnali a chystáte se na to, poradíme vám, jak správně sushi jíst a jak ho případně nejíst. Vyvarujete se tak “trapasům” a nepříjemnostem. 

Jak sushi jíst a nejíst

Nikde není psáno, že sushi musíte jíst jenom hůlkami. Pokud s hůlkami neumíte jíst nebo s nimi neumíte zacházet, raději je nechejte stranou a jezte rukama. I samotní Japonci jedí sushi spíše rukama. Na hůlky se nikdy v žádném případě sushi nenapichuje. Jedná se o nezdvořilé chování, které vzbudí překvapené pohledy od okolních stolů. 

Pokud se rozhodnete používat hůlky, nikdy si jimi nic nepředávejte. Předávání hůlkami je typické pro smuteční obřady, kde se předávají kosti v márnici. U jídla předávání hůlkami znamená jenom velkou smůlu. 

Hůlky se nikdy nesmí zapichovat ani do misky rýže. Hůlky se zapichují jen do jídla pro nebožtíky, do jídla, které je označeno za posmrtné jídlo. Pokud zapíchnete hůlky při jídle dom misky rýže, opět vám to může přinést jenom smůlu. 

Japonce potěší, když budete o konzumaci sushi něco vědět

I když se zdá být konzumace sushi složitou záležitostí, není to tak složité, jak se zdá. I když si s něčím nebudete vědět rady, nebojte se zeptat. Když Japonci uvidí zájem z vaší strany, budou velice rádi. Japonci jsou obecně velmi potěšeni, když zjistí, že se o sushi zajímáte nebo když o konzumaci sushi něco víte. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *