Bydlení

Jak pěstovat voňavý tymián

Na své bylinkové zahrádce pravděpodobně pěstujete levanduli nebo příjemnou mátu, která hezky osvěží každý letní drink. Kromě zmíněných bylinek by však v bylinkové zahrádce měl dřímat také voňavý tymián, kterému se také jinak přezdívá dvojče mateřídoušky. Má však na rozdíl od mateřídoušky nezaměnitelnou chuť, podle které poznáte na sto procent, že se o tymián jedná. Pokud i vy chcete pěstovat tuto zdraví prospěšnou bylinku, prozradíme vám, jak na to.  

V současné době se tymián pěstuje v mnoha podobách. Lidé ho po vypěstování používají především v kuchyni, kde se s ním ochucují polévky nebo se s ním dochucuje dušené maso. Je však také pomocníkem při mnoha zdravotních neduzích. Ulevuje od potíží s trávením, také zlepšuje náladu nebo podporuje krevní oběh. Kromě jiného napomáhá obnovit normální střevní flóru, ulevuje od naprostého vyčerpání nebo vypomůže při zadržování vody v těle.  

Když už víte, na co je tymián dobrý, už ho pěstujete na své zahrádce? Aby bylo pěstování úspěšné, prozradíme vám, jak na to.  

Jak na výsev semínek 

Samozřejmě můžete pěstovat tymián ze sazeničky, kterou si koupíte v obchodě. V případě sazeniček je však velice důležité, abyste je ihned po přinesení domů přesadily. Ne vždy jsou substráty, v nichž se prodávají, dostatečné a výživné, rostlina v nich brzy umírá.  

V případě semínek se pusťte do sázení hned na jaře, kdy je umístíte do sadbovače, v němž necháte semínka vzejít. Až když vyrostou semenáčci, je možné je přesadit na stanoviště nebo do širokých květináčů. K tomu by mělo dojít až během dubna či května, kdy je jisté, že nepřijdou žádné zimní mrazíky.  

Jak se tymián množí 

Jelikož je tymián bylinka velice oblíbená, nabízí se otázka, jak se tymián množí. Dá se množit například postranními výhonky, které se snadno odříznou s uzlinou během léta. Řízky se pak vloží do květináčů se substrátem, jenž se skládá z rašeliny a také písku nebo perlitu.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *