Podnikání

Jaké novinky čekají na podnikatele v roce 2017?

Brzy končí rok, a proto i zákonodárci přispěchali s různými změnami v účetnictví a daňových předpisech. Tyto změny se dotknou samozřejmě také i menších a středních podniků. Co tedy menší a střední podnikatele čeká hned v úvodu roku 2017?

Vybavení na EET se dá odepsat z daní

Zatímco hotely a restaurace už to mají za sebou od počátku prosince, od 1. března 2017 se k elektronické evidenci tržeb mají připojit prodejci z maloobchodů a velkoobchodů. EET se tak bude dotýkat i e-shopů. Ovšem i v případě, že projde návrh ministra financí Andreje Babiše, podle kterého se on-line platby vyjmou z EET ani tak se tyto firmy evidenci nevyhnou. Spousta malých podnikatelů a živnostníků se bojí, že vybavení v podobě pokladen, internetového připojení a softwaru je bude stát spoustu peněz. Naštěstí je zde ale sleva na dani platná od 1. prosince 2016, kdy mohou na vybavení uplatnit slevu na dani z příjmů na toto vybavení, a to

Do výše 5000 Kč. Maximum si mohou vykázat, mají-li základ daně alespoň 199 tisíc Kč.

V souvislosti se zavedením EET pro hotely a restaurace došlo ke snížení DPH za stravovací služby. Původní sazba 21 % poklesla nyní na 15 %. V případě ubytovacích služeb už ke snížení daně došlo.

Vyšší minimální mzda i daňové zvýhodnění za dítě

Další podstatnou informací pro podnikatele je zvýšení minimální mzdy. Od 1. Ledna 2017 se minimální mzda stoupne ze současných 9900 Kč na 11 000 Kč, přičemž hodinová mzda se zvýší z 58,70 Kč na 66 Kč. Tato skutečnost se promítne i do daní, například nároku na slevu na dani za nezaopatřené děti, nebo třeba výši minimálního vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění OSVČ nebo osob bez zdanitelných příjmů. Dalším krokem je novela zákona o dani z příjmů, která zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě, a sice na 24 204 Kč ročně. Zmíněná novela zjednodušuje i zdanění drobných příjmů ze závislé činnosti, které se může provést rovnou srážkou u zaměstnavatele dotyčného. 15 % daň čeká na příjmy z dohod o provedení práce, které nepřekročí 10 000 Kč nebo jiných příjmů, které se nepřehoupnou přes 2500 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *