Bydlení

Nehřeje vám topení, i když běží na plný výkon? Víme, jak ho odvzdušnit

Topná sezona je v plném proudu, zjistili jste však, že vaše topení je studené, i když ho máte puštěné na plný výkon? Nemusíte volat instalatéra, jelikož se nejspíše jedná o zavzdušnění. Je tedy třeba ho odvzdušnit a s tím si rozhodně poradíte sami. Za instalatéra tedy ušetřete a raději si kupte něco hezkého. A než se rozhodnete, co si koupíte, své topení spravte díky našim tipům.

U zavzdušněných radiátorů je problém ten, že i když běží na plný výkon, jsou studené nebo jsou naopak teplé jen z poloviny. V takových situacích je dobré radiátory rychle opravit, protože kromě toho, že vám bude zima, budete také platit mnohem více než obvykle.

Zmiňovaný problém však není problémem jen rodinných domů, ale může postihnout i lidi, kteří žijí v panelákovém domě. Buďte tedy během topné sezony (zejména nyní na jejím začátku) velice pozorní, ať neplatíte více, než musíte.

Jaké jsou příznaky zavzdušněného radiátoru?

Jak jsme zmínili, zavzdušněný radiátor poznáte tak, že je studený, i když ho máte spuštěný na plný výkon. Mnohdy je teplý jen z jedné poloviny. Dalším příznakem mohou být velice podivné zvuky, které z radiátoru vychází.

Pokud se nějaký příznak ukázal, pusťte se to takzvaného odvzdušnění co nejdříve, dokud venku zatím nemrzne.

Jak na odvzdušnění topení

Nejdříve je třeba vypnout oběhové čerpadlo, přičemž se čeká asi třicet minut na to, aby se všechny vzduchové bubliny z radiátoru akumulovaly. Poté jen postavte nádobu (kýbl nebo lavor) pod ventil a pomalu otáčejte proti směru hodinových ručiček, dokud se neuslyší syčení. Důležitá je při tomto postupu zejména bezpečnost, jelikož unikající vzduch může být horký, i když topení samo o sobě horké nebylo. Až když ventil přestane syčet a začne kapat voda, je hotovo a můžete ventil znovu uzavřít. Je dobré postup ještě jednou či dvakrát opakovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *