Zdravý styl

Nejdostupnější sérum krásy? Spánek!

Je to tak! Můžete se zdravě stravovat a na obličeji si vrstvit masky, krémy i oleje, pokud ale denně spíte méně jak 7 hodin, ráno v zrcadle spokojená nebudete. Ani ta nejspeciálnější a nejdražší kosmetika totiž nenahradí to, co dokáže dlouhý a kvalitní spánek. To kouzelné slovo je regenerace.

Není to mýtus

Spojitost mezi pomaleji stárnoucí pletí a dostatkem kvalitního spánku potvrdilo hned několik vědeckých studií. Ty ukázaly, že kožní buňky v noci regenerují až dvojnásobnou rychlostí než přes den.

Pěkný deset hodin v posteli si málokdo z nás může dovolit a takto dlouhý pravidelný útlum ani není pro tělo žádoucí. Zmíněných 7 hodin nicméně představuje zlatou střední cestu a zároveň i důležitý biologický mezník.

Jak se na vašem obličeji podepíše bdění?

Studie kosmetických firem ukazují, že ženy, které spí méně než sedm hodin denně, mívají nejen hlubší vrásky, zašedlou pleť a kruhy pod očima, ale také narušenou funkci bariéry pleti, což znamená, že jejich pokožka snadněji ztrácí vodu, je tím pádem dehydratovaná a následně víc náchylná k infekcím. Snadněji do ní proniká i škodlivé UV záření a zhoršuje se regenerace spálenin od sluníčka, poznamenává MUDr. Olga Bahníková, dermatoložka kliniky Mediestetik.

Co se vlastně děje s naší pokožkou, když spíme?

Představit si to můžete jednoduše – tělo, které bylo celý den na stráži k vaší obraně má najednou padla. Rozhodně ale nezahálí a pustí se do oprav všude, kde je potřeba, včetně pokožky. Pomáhá mu při tom vznikající teplo i probíhající hormonální procesy. Během spánku se začne uvolňovat melatonin, jinak také známý jako hormon mládí, který přispívá k obnově buněk. Po půlnoci se pak začne naopak blokovat produkce stresového hormonu kortizolu, který na pokožku působí i protizánětlivě. Nakonec se pak do hry přidá i růstový hormon a pleť během několika hodin prokoukne. Co víc – z dobrého vyspání těží i vlasy. V hlubokém spánku se vytváří důležité proteiny, které posilují vlasové folikuly a pomáhají proti řídnutí kštice, upozorňuje Dr. Bahníková, která se specializuje i na trichologii.

A co když ne?

Pokud nespíme, spíme málo nebo přerušovaně, hormon kortizol má „pré“, a s ním dochází k zadržovaní vody. Obnova pokožky se zpomalí, začnou se ničit kolagenová vlákna, zvýrazní se kruhy pod očima a na obličeji se objeví více tmavých míst. A když se k tomu navíc přidá i silné zaboření do polštáře, které zanechá na pokožce ztrácející pružnost otisky, je dokonáno. Ráno se probudíme zmačkaní, s otoky a černými kruhy pod očima. Ty způsobuje jednak špatné proudění lymfy, tak i popraskání jemných žilek. Kůže pod očima je pak bohužel natolik jemná, že prozradí jakýkoli pigment.

Jak se prospat do krásy?

Rad k docílení kvalitního spánku je celá řada a jsou poměrně dobře známé. Tmavá a nepřetopená místnost, kvalitní matrace, omezení náročné fyzické aktivity a očního kontaktu s modrým světlem obrazovek – to vše, a mnohem více, platí! A co prospěje přímo vaší pleti? Pečlivé očištění a ošetření krémem je samozřejmostí.

V posteli si pak mírně zvyšte podložení pod hlavou, aby docházelo k lepší cirkulaci krve a lymfy. A zkuste se vyhnout i otiskům na obličeji spaním na zádech. To ale není tak jednoduché, každý máme své návyky, však my víme…. Začněte tedy od základů, dobře se vyspěte a vaše pleť vám poděkuje.

Když spánek nestačí…

Pak přichází na řadu moderní estetické metody a technologie. Mezi přístroji kralují neinvazivní liftingy, které prostupují do hlubokých vrstev pokožky a stimulují tak produkci kolagenu. Dr. Bahníková v tomto ohledu potvrzuje zkušenosti hollywoodských hvězd a nedá dopustit na americký laser Thermage. Široké možnosti nabízí i moderní dermatologické preparáty. Výraznou regeneraci pokožce obličeje dopřeje například Redermalizace, unikátní kombinace kyseliny hyaluronové a jantarové, doporučuje dr. Bahníková.

Tak si užijte každou noc, vyspěte se do krásy a případně nerezignujte na změny, které ani s dlouhým odpočinkem nemizí. Krásné sny!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *