Bydlení

Nový trend ekologického hnojení 

Trus je jako hnojivo používá již stovky let. Nejčastěji na našich zahradách využíváme kravský hnůj a slepičinec. Ti šťastnější pak přihnojí květiny koňským hnojem a dočkají se bohaté záplavy květů. Pokud někdo chová králíky i jejich podestýlka s trusem se po odležení využívá na zahradě. Žádnému zahrádkáři tato hnojiva netřeba představovat. Pro mnohé však nejspíš bude překvapením, že hnojit se dá i trusem hmyzu, nejčastěji se využívá potemník moučný. Hmyz si pomalu nachází vestu do našeho jídelníčku a hovoří se o něm jako o stravě budoucnosti, proč tedy nevyužíti jeho trus. Navíc, když má pro rostliny mnoho benefitů. 

Porce živin pro rostliny 

Hnojivo z hmyzího trusu je organické, tedy neobsahuje žádné umělé nebo chemické přísady. Můžete jej použít i pokud zahradničíte ekologicky a nechcete do půdy vnášet žádná rezidua. Hnojivo se pyšní vyváženým poměrem hlavních živin, tedy NPK. Hmyzí trus rostliny nepopálí a nemůžete je ani přehnojit, živiny se uvolňují postupně. Není škodlivý pro zvířata ani lidi, a navíc nijak nezapáchá. 

Další přínosy pro půdu 

Hnojivo zlepšuje strukturu půdy, tím dochází k jejímu lepšímu provzdušnění, zlepšuje se vodní režim. Zvyšuje se podíl organické hmoty. Dochází k podpoře půdních mikroorganismů, což může pomoci i vašemu kompostu. Využijte hmyzí trus jako urychlovač! 

Ochrana proti škůdcům 

V hnojivu se kromě výše zmíněných látek nachází i chitin. Pokud rostlinu přihnojíte, vnímá přítomnost chitinu a začne se chovat, jako by byla napadena hmyzím škůdcem. Začíná produkovat sekundární metabolit na svoji obranu, jedná se o přírodní toxiny chránící rostlinu proti hmyzu. Většina škůdců z třídy hmyzu nemá šanci. Častější aplikace pomáhá i při silném napadení rostlin. Jinak působí jako prevence. 

Jak aplikovat 

Hnojivo se prodává ve formě velice jemných „granulek“, tím se zaručuje dobrá skladovatelnost a snadná manipulace. Hmyzí trus můžete přimíchat do substrátu přímo při výsadbě. Hodí se i do výsevního substrátu. Dále můžeme hnojivo nasypat kolem rostlin, nebo jej rozhodit na trávníku. Při zálivce nebo dešti se postupně uvolňují účinné látky. Nejrychleji se pak živiny k rostlinám dostanou pomocí zálivky. Hnojivo se přidá do konve s vodou a nechá se odstát, tím se lépe vyluhují účinné látky. Po zalití zůstanou na povrchu půdy zbytky „granulky“, což vůbec nevadí, živiny se budou dál postupně uvolňovat. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *