Bydlení

Pak choi neboli čínské zelí: jak zeleninu používat? 

Pak choi vypadá jako naše klasické zelí. Jde o rostlinu příbuznou mangoldu, která pochází z Číny. Dá se pěstovat celoročně a využívá se zejména v asijské kuchyni. Jak se zeleninou pracovat a proč na ni v kuchyni rozhodně nezapomínat, ať už připravujete oběd, večeři nebo svačinu? 

Skvělé chutná, ale je také zdravá 

Nejenže skvěle chutná, ale také obsahuje cenné látky jako vitamíny skupiny B, C a K, betakaroten, antioxidanty, vápník, draslík, železo a hořčík. Čínské zelí má protisklerotické a protinádorové účinky, čistí organismus a pomáhá trávení. Jelikož obsahuje málo kalorií, napomáhá hubnutí.  

Pak choi v českých kuchyních 

U nás se využití pak choi omezilo na zeleninové saláty, existuje však více způsobů, jak si jej vychutnat. 

  • Pak choi své místo najde zejména ve studené kuchyni, jelikož je nejlepší ho konzumovat v syrovém stavu, kdy si zachovává nejvíce cenných látek. Listy přidejte do salátu nebo do smoothies. Čínské zelí lze kombinovat s melounem, avokádem a citronovou či octovou zálivkou.  

Pokud byste přemýšleli, zda jde zvýšit výživovou hodnotu čínského zelí, tak jde! Můžete ji podpořit mléčným kvašením.  

  • Jestliže listy podrobíte tepelnému zpracování, může se stát, že rychle zvadnou. Abyste tomu předešli, vložte je nejprve na několik minut do misky s vroucí vodou a poté je ponořte do vody ledové a osušte. Takto upravené listy pak můžete využít při zapékání, dušení, grilování, smažení nebo na přípravu polévek.  
  • Zkuste kombinovat čínské zelí s česnekem a zázvorem. 
  • V asijské kuchyni nachází pak choi řádné zastoupení. Nejoblíbenějším receptem jsou ve woku upravené nudle s masem, pak choi a další zeleninou.  

Pokud vás potravina zaujala svými nutričními hodnotami anebo chcete dodat šmrnc svým oblíbeným pokrmům, neváhejte a vyražte ji pořídit do klasického supermarketu, kde by měla být běžně k dostání. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *