Bydlení

Pečujte správně o nože, které dnes a denně používáte v kuchyni

Kuchyně patří k nejnavštěvovanějším částem domu. V současné době se mezi námi najde hromada lidí, kteří v kuchyni tráví nejvíce času ze svého volného dne. Důvodem je příprava oběda, snídaně nebo večeře. Při všech těchto činnostech potřebujete mít po ruce ostrý nůž, bez kterého byste jen stěží připravili nejrůznější pokrmy, jimiž obšťastníte své blízké nebo třeba sebe. Právě ostré nože jsou nedílnou součástí kuchyní, proto je třeba o ně správně pečovat.  

Mnozí lidé berou nože jako samozřejmost a zaznamenají je jen v případě, že jsou tupé. Je však třeba na nože myslet neustále a mít je stále na paměti, abychom o ně mohli správně pečovat a vyhnuli se tím brzkému otupění nebo snížené životnosti nožů.  

Abyste své nože z kuchyně nevyhazovali dnes a denně, prozradíme vám, jak o ně správně pečovat, aby vám krájeli zeleninu i maso ještě pěkně dlouhou dobu.  

Krájejte na vhodných prknech 

Většina lidí si myslí, že je naprosto jedno, na čem se krájí zelenina nebo maso. Jenže to není ani zdaleka jedno. Pokud nechcete své nože brzy zničit, poškodit nebo otupit, měli byste krájet cokoliv na dřevěných prknech, případně jsou vhodná také plastová prkýnka. Nevhodná jsou zejména skleněná prkýnka nebo keramická prkénka, která mohou nůž otupit nebo poškodit dříve, než stihnete říct “švec”.  

Používejte nože na to, na co jsou určeny 

Ne nadarmo se setkáte v obchodech s takovým množstvím nožů. Každý nůž má svůj úkol a každý nůž je určen k něčemu zcela jinému. Najdeme nože na maso, na vykosťování, také nože na pečivo. Pokud budete nože používat na to, k čemu nejsou určeny, jen je dříve zničíte, což jste určitě neměli v plánu.  

Správně je umývejte 

Abyste zajistili dlouhou životnost nožům, které v kuchyni potřebujete a které v kuchyni denně využíváte, měli byste věnovat dostatečnou péči jejich správnému umývání. Nože se mají umýt co nejdříve po použití, a to ideálně pod tekoucí vodou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *