Bydlení

Jak podepisovat nájemní smlouvu

Řešíte svoji momentální životní situaci formou pronájmu bytu? Nejprve musíte najít ten správný byt, který vám vyhovuje. K tomu se skvěle hodí služby realitní kanceláře. Pomohou vám najít takový byt, který vyhovuje velikostí, polohou, daným zařízením bytu, ale především i cenou, kterou dovedete zaplatit. A pak už můžete přistoupit k uzavření vyvážené Nájemní smlouvy mezi nájemníkem a vlastníkem. Na co si tedy dát před podpisem nájemní smlouvy pozor?

Nájem na dobu neurčitou

Pro nájemce je vždy výhodnější uzavřít Nájemní smlouvu na dobu neurčitou. To ale v dnešní době není moc pravidlem. Taková smlouva se totiž dá pronajímatelem velice nesnadno vypovědět. A naopak nájemce zase může takovouto smlouvu na dobu neurčitou vypovědět velmi snadno v případě, pokud není dohodnuto jinak, tedy zákonnou tříměsíční výpovědní lhůtou.

Nájemní smlouva na dobu určitou

Právě z těchto důvodů pronajímatelé bytů často uzavírají smlouvu na dobu určitou. Nejčastěji je délka nájmu po dobu jednoho roku. Pokud smlouva nebude před koncem uvedené nájemní lhůty nikým vypovězena, naprosto automaticky se prodlužuje a to o stejnou dobu jednoho roku. Toto opatření ulehčuje oběma stranám zbytečnou každoroční administrativu spojenou stále s novým soupisem nájemní smlouvy. Vždy je nutné se před podpisem nájemní smlouvy ubezpečit, jak jsou podmínky ve smlouvě popsány a zda jsou pro vás takovéto uvedené podmínky ukončení nájmu zároveň i přijatelné.

Zálohy na energie, které jsou spojené s užíváním nájemního bytu, musí být také v nájemní smlouvě uvedeny. Musí zde být ale uvedeny jako samostatná položka. Spotřebované energie v daném bytě musí být v pravidelných časových úsecích vyúčtovány a nájemce obdrží případný přeplatek nebo zaplatí nedoplatek. Energie se pronajímateli také nedaní, ale nájemné ano. Zálohy musí být jmenovitě vyjmenovány. Tedy zálohy na elektřinu, pokud majitel předpokládá, že by elektřina nebyla přepsána na nájemce přímo u poskytovatele dodávky. Je tedy třeba přesně stanovit, které energie jsou v uvedené záloze na energie zahrnuty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *