Bydlení

Práce na zahradě nekončí, ani když venku panuje zima

Pořídit si nemovitost, kterou by obklopovala zahrada, to s sebou nese velkou zodpovědnost. Je třeba si odpovědět na otázku, jestli se dokážete o zahradu opravdu postarat, a to po celý rok. Zeleň vyžaduje naši pozornost dokonce i v zimě, kdy většina zahradních prvků odpočívá. Co konkrétního můžete udělat v chladném ročním období a jaké zahradní náčiní ideálně popadnout do ruky, aby práce opravdu odsýpala?

Řezání stromů je na programu dnes i v zimě

Je celá spousta věcí, které můžete dělat během zimy. Bohužel řada majitelů zahrad se domnívá, že alespoň chladné období se nese ve znamení odpočinku. Holt, zahrada je celoroční starostí, ale také radostí. V ideálním případě popadněte do rukou pilu nebo zahradní nůžky a ostříhejte stromky. Takzvaný zimní řez se provádí většinou na konci únoru, pokud tedy nekralují velké mrazy. Doporučujeme značku Einhell. 

Ideální čas na řezání stromu je, když teplota neklesne pod mínus deset stupňů Celsia. Jen při teplotě vyšší, než je tato stanovená hranice, nedojde k poškození mladých stromků mrazem.

Odebírání roubů jako další položka na seznamu

Jednou z dalších činností, na které se nesmí zapomenout, je odebírání roubů. K tomu dochází většinou na konci prosince, zkraje ledna. Rouby se vyskytují hlavně na ovocných stromcích, a když nejsou odebrány, na jaře se štěpí na podnože a vzrostlé stromky. 

Rouby se však odebírají jenom na jednoletých výhoncích. Po jejich odebrání se uskladňují ve sklepě a z poloviny se zasypávají pískem. 

Dochází také ke kácení stromů

Během zimy dochází také ke kácení stromů. Zima je totiž dobou vegetačního klidu, což je pro kácení stromu naprosto ideální čas. Pokud vám na zahradě dřímají dřeviny staré, nemocné nebo umírající či různě poškozené nebo překážející, může vzít do ruky pilu.

Pokud se rozhodnete kácet ořešáky nebo jabloně, jejich pařezy můžete naočkovat sadbou hlívy ústřičné a na jaře se budete radovat skvělou zásobou hub.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *