Bydlení

Proč o solární panely roste zájem?

Možná jste si všimli toho, že stále přibývá solárních panelů na střechách domů. A s tím souvisí otázka – proč tomu tak je? Proč lidé tak aktivně investují do fotovoltaiky? Důvodem toho jsou dotace, které lze na fotovoltaiku získat. Pořizovací cena solárních elektráren tak najednou není tak srdcervoucí, jakou by byla, kdyby dotace žádná neexistovala nebo se na fotovoltaiku nevztahovala. 

Samozřejmě to není jediný důvod, proč roste zájem o solární panely. Sice dotace z dotačního programu Nová zelená úsporám hraje velkou roli, jelikož může snížit náklady spojené s pořizováním fotovoltaiky až o desítky tisíc korun, stejně to není jediný důvod. Důvodem je mimo jiné i rapidní snížení spotřeby elektřiny na rodinném domě. 

ANO fotovoltaice

Mnozí lidé dříve nad solárními panely ohrnovali nos, ale pravdou je, že nyní je tomu zcela jinak. Dohnali je k tomu samotní dodavatelé elektřiny a plynu, kteří začali zdražovat své služby. Lidé začali hledat nejrůznější řešení, co v takové situaci dělat. Někteří začali šetřit, jiní však chtěli výrazněji snížit spotřebu energií, a tak investovali do solárních panelů. 

A dotace na fotovoltaiku potom přišla jako rána z nebe, která jim výrazně ušetřila rodinné finance. 

Dotace se dnes nevztahuje jen na fotovoltaiku

V souvislosti s dotacemi Nová zelená úsporám se nabízí otázka, jestli se dotace vztahuje i na něco jiného než jen na fotovoltaiku. Samozřejmě, že ano. V rámci poslední výzvy, v rámci posledního kola dotačního programu Nová zelená úsporám lze získat dotaci také na výměnu starých kamen, dotaci na výměnu oken, podlahy nebo střechy, také lze získat dotaci na novostavbu nebo na výměnu neekologického zdroje tepla. Pokud vám v nedávné době odešlo tepelné čerpadlo, i na to se vztahuje dotace.

Zmínit je také třeba to, že dotace se vztahuje i na zateplení budov nebo na systémy pro využití tepla z odpadní vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *