Bydlení

Rostlinná vánoční dekorace v podobě hvězdníku. Jak se o tuto kytičku starat?

Vánoční dekorace – to je oč tu běží. Lidé už shání věci, kterými ozdobí svůj dům takřka k nepoznání. Někteří lidé sází na světýlka, jiní chtějí mít dekoraci krapet jinou než vloni. Objevuje se čím dál víc lidí, kteří chtějí mít vánoční dekoraci v podobě rostlin, a tak shání kytičky, které jsou pro Vánoce typické. Kromě typických vánočních hvězd, které se většinou kupují proto, aby se pomohlo lidem, kteří to potřebují (vznikají různé sbírky a celá suma za vánoční hvězdu putuje na dobrou věc), se kupují také takzvané hvězdníky, kterým se také jinak říká “hippeastrum”.

Jestliže toužíte letos o Vánocích po trochu jiné výzdobě, hvězdník je skvělým favoritem. Jedná se o nenáročnou, exotickou květinu, která nemá konkrétní zemi původu. Nikdo neví, odkud květina pochází, ale odborníci se domnívají, že původem pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie.

K nám se podle dostupných informací dostaly kolem sedmnáctého století, došlo k jejich křížení, což vedlo k tomu, že nyní si můžeme koupit mnohé zajímavé odrůdy.

Pestrost, které si nejde nevšimnout

Hvězdníky jsou specifické svým pestrým zbarvením. Pokud si hvězdník neumíte představit, jedná se o květinu, která má vysoký stonek s několika poupaty, která se později rozevřou do nádherných hvězdic. Květy ve tvaru hvězdice mají různé rozměry. Mohou mít i pětadvacet centimetrů.

Na jednom stonku může vyrůst až osm plnokvětých květů.

Jak se o květinu starat?

Pokud si koupíte hvězdník, měli byste hned po koupi květinu přesadit. Substrát, v němž se v obchodech pěstují, není často dostačující. Je nutné květinu přesadit do vzdušného, propustného substrátu, který je určen pokojovým rostlinám.

Po zimě se můžete rozhodnout, co s hvězdníkem uděláte. Buď ho můžete nechat odkvést, nebo je možné ho zasadit do záhonu na zahradě. Rostliny se zalévají jednou týdně, v září se však nezalévají. Září je pro ně období klidu, kdy musí být v suché místnosti při deseti stupních Celsia.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *