Zdravý styl

Stojany na kola i kola vpřed. Cyklosezona je v plném proudu

Patříte k vášnivým cyklistům? Pak už jistě vytahujete kola ze své kůlny či garáže, kde přečkávaly celou dlouhou zimu. Vystrkující sluneční paprsky a zvyšující se hodnoty na teploměru totiž značí jediné – příchod cyklistické sezony, která se řadí k tomu nejoblíbenějšímu v roce. Zejména vloni, kdy se světem začala šířit koronavirová pandemie se cyklistika stala nejpopulárnější sportovní aktivitou. A letos se v tomto trendu se vší pravděpodobností bude pokračovat. To si uvědomují i obce a města, které se snaží doplňovat na frekventovaná místa stojany na kola a přístřešky na kola.

Abyste vůbec mohli kolo zapřáhnout a vydat se s ním na výlet do okolí, je třeba ho připravit na nastávající měsíce. Pravděpodobně v kůlně dřímalo dlouhé týdny, proto to první, co uděláte, je jeho pečlivé umytí. 

Kontrola je druhým krokem v pořadí

Při mytí kola nemusíte používat žádné speciální prostředky. Stačí vám obyčejná mýdlová voda či jen mokrý hadřík, který odstraní usazeniny prachu na dvoukolém společníkovi. Speciální pozornost věnujte hlavně částem, která nejsou snadno dostupná, a pohyblivým čepům. 

V druhém kroku se pak na kolo podívejte okem kritickým čili proveďte kontrolu jednotlivých částí. Sice by bylo nejlepší, kdybyste zamířili do autorizovaného servisu, ale ne všichni mají na to dostatek peněz a času. Pokud se pouštíte do znovu zprovoznění kola svépomocí, měli byste omrknout pláště bicyklu. Pakliže jsou viditelně opotřebované nebo zpuchřelé, vyměňte je za nové.

Také zkontrolujte ráfky a samozřejmě řazení a brzdy. V případě řazení je klíčové zkontrolovat rozsah krajních poloh a přehazovačky, také lanka, jestli přes zimu nezatuhla. Co se týče brzd, kontrolujeme hlavně stav brzdových destiček a brzdový třmen vůči kotouči. 

Jak jsou na tom pedály?

Má vaše kolo nášlapné pedály? Je zapotřebí omrknout nejen jejich stav, ale také je musíte promazat. Pokud je vaše kolo vybaveno také teleskopickou sedlovkou, ujistěte se, že byl přes zimu zachován její bezproblémový chod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *