Zdravý styl

Kouření neohrožuje jen plíce. Zaděláváte si i na další obtíže

I když jsou krabičky s cigaretami opatřeny výrazným varováním, odstrašujícím obrázkem a v televizi na ně nikdy nevidíte reklamu, stejně je spousta lidí řadí mezi své zlozvyky a nemůže se jich zbavit. Pokud jste si na cigaretách vypěstovali závislost, neškodí jen vašim plicím, ale celému tělu.  

Vaše tělo postrádá kyslík 

Jakmile si zapálíte cigaretu a potáhnete, dostáváte do svého těla jedovatý plyn zvaný oxid uhelnatý. Ten je sice sám o sobě bez zápachu, ale v těle může nadělat velké škody. Při vyšších a pravidelných dávkách snižuje množství kyslíku v krvi, čímž ochuzuje orgány o přirozenou dávku okysličení. Některé části těla jsou poté nedostatečně prokrveny a s tím je spojena řada obtíží. Někteří je mohou pociťovat jako bolest hlavy, necitlivost některých částí těla, brnění, mravenčení a slabost.  

Různé druhy rakoviny 

Nejde ovšem jen o oxid uhelnatý. Cigarety mají mnohem pestřejší složení, které byste měli znát, než si koupíte další krabičku. Na první pohled možná vidíte jen papír, tabák a filtr, které dohromady vypadají neškodně. Mnohem rizikovější jsou ale látky jako amoniak, arsen, kadmium, toulen, kyanid a další. Filtr bohužel není stoprocentně účinný, a proto se tyto prvky při pravidelném kouření nebezpečně hromadí ve vašem těle. Jelikož jde o živou tkáň, kterou látky prostupují, mohou se škodliviny usadit téměř kdekoli.  

Proto mohou být vaše plíce v pořádku, ale rakovinový nádor může vznikat i v jiných místech, jako je slinivka, močový měchýř, žaludek a střeva.  

Estetické problémy 

Jestliže vám záleží na vašem zevnějšku, raději cigarety co nejrychleji odložte. Kůže vlivem škodlivých látek ztrácí elasticitu, zdravou barvu a častěji se na ní vyskytují různé kožní onemocnění. Nejprve se projevují v podobě suché nebo mastné pokožky, ale může dojít například až k lupénce. Nezapomeňte, že se vám vlivem kouření mohou tvořit častěji kazy, zuby více žloutnou, ztrácejí kvalitu a stávají se náchylnějšími k onemocněním. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *