Bydlení

Večery u krbu začínají. Jak svůj krb připravit na topnou sezonu?

Opět jsme se toho dočkali – příjemně strávených večerů, které trávíme s rodinou nebo přáteli u krbu. Teplo krbu během zimy nesmíme postrádat, je však třeba krb připravit na dlouhou několikaměsíční topnou sezonu. Krby zkrátka nefungují tak, že v nich jen zažehnete oheň po dlouhém roce a posléze si k nim sednete a budete si užívat tepla domova. Musí se na novou topnou sezonu připravit, jen se zajistí bezpečnost.

Krby jsou v posledních letech velice, velice oblíbené. Je to možná proto, že jsou to skvělé doplňky do domácnosti, které dům zútulní, zároveň jsou funkční a velmi moderní. Nemůžeme se tedy divit tomu, že krby jsou pořizovány do domácnosti čím dál častěji. Při nakupování a následné instalaci krbu si však mnozí neuvědomují, že krb s sebou nese také řadu povinností, jako je například úklid popela nebo právě příprava krbu na topnou sezonu.

Co dělat, než po roce škrtneme zápalkou

Málokterý majitel krbu ví, že je nutné každý rok provést revizi spalinových cest, tudíž jak komína, tak kouřovodů. To je nutné udělat předtím, než poprvé škrtnete zápalkou. Je tedy třeba říct, že se bez odborníků neobejdeme.

Revizi provádí zpravidla kominík, který navíc přinese štěstí do vašeho domu, jak říká staré pořekadlo, a komín i kouřovody vyčistí od usazených mastných sazí. Než však kominík opustí váš dům, nechte si vystavit potvrzení, že revize byla provedena. Jelikož je to ze zákona povinné, budete mít důkaz o tom, že zákony dodržujete.

Následuje perfektní vyčištění krbu

Pokud jste krb nevyčistili na jaře, kdy topná sezona skončila, je třeba to udělat nyní na podzim. Zpravidla se odstraňují vyhořelé uhlíky, dále se také vymete popel a samozřejmě se zpřístupní průduchy. Je třeba umýt a vyčistit skleněná dvířka, dále je třeba je vyleštit.

I během topné sezony nechávejte krb minimálně tři dny vychladnou, při čemž krb řádně vyčistíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *