ZajímavostiZdravý styl

Víte, na jakých lécích se stáváme nejčastěji závislými?

Když se řekne slovo “závislost”, drtivé většina z nás se vybaví závislost na alkoholu nebo závislost na drogách. To jsou dnes velmi aktuální témata, jejichž probírání by se rozhodně nemělo podceňovat. Závislost na alkoholu a závislost na drogách však nejsou jediné závislosti, které nám komplikují život a se kterými nám mohou pomoct například v Neo centru. Velmi aktuálním tématem je také závislost na lécích. Víte, na jakých konkrétních lécích se stáváme závislými?

Závislost na lécích je nejhorší v tom, že jen jedinec jako takový pozná, jestli je nebo není závislý. Pokud člověk neakceptujte předepsané dávkování a nekontrolovatelně konzumuje léky, závislost vzniká, jeho okolí si toho ale nemusí všimnout. 

Nejčastěji býváme závislí na tlumivých lécích

Pokud bychom měli zmínit léky, na kterých se stáváme nejčastěji závislým, zmínili bychom tlumivé léky, které se nejčastěji užívají na zklidnění nebo k léčbě úzkosti a deprese. Taktéž se velmi často využívají pro léčbu nespavosti. 

Do kategorie tlumivých léků patří zejména takzvaná hypnotika, což jsou léky na klidné spaní. Hypnotika jsou nebezpečná v tom, že člověk si na ně rychle zvykne a má tendenci si dávku nekontrolovatelně zvyšovat. 

Závislými se stáváme i na lécích zahánějící silnou bolest

Když máme opravdu velké, silné bolesti, nejčastěji jsou nám předepisovány takzvané opioidy. Mají bolest zmírnit, dokonce bývají součástí i léků proti kašli. Pokud bychom měli zmínit nějaký konkrétní lék spadající do skupiny opioidů, zmínili bychom metadon, kodein, morfin nebo také fentanyl či buprenorfin. 

Opioidy jako takové lze označit za mnohem návykovější léky než tlumivé léky, a to už je co říct. Často jsou zneužívány, a to pro pocit euforie nebo kvůli vnitřnímu zklidnění. Pokud by ale došlo k předávkování, hrozil by útlum činnosti srdce a útlum dýchání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *