Bydlení

Vybrat garnýže je těžké stejně jako vybrat nábytek. Jak na to?

Abychom interiér mohli vyzdobit záclonami, musíme se nejdřív odhodlat ke koupi garnýží. Proč odhodlat? Protože nabídka tohoto pomocníka je opravdu obrovská. Existují kovové garnýže, kolejničky, dále také dřevěné garnýže a řada dalších typů, z nichž každý má svá pro i proti. A jelikož nemáme zájem o to, aby nám záclony jednoho dne spadly na hlavu, výběr této (byť na první pohled drobnosti) nepodceňujeme. 

Výběr garnýží je velice individuální záležitost

I když existují kritéria, podle kterých garnýže vybíráme, jedná se o velmi individuální záležitost. Je na nás, jaký typ preferujeme či jaký se nám líbí. Vyžadujeme jednořadé garnýže nebo dvouřadé, které nezachytí jen záclony, ale také další dekorační látky, jako jsou závěsy? A co uchycení – preferujeme uchycení do stropu nebo do stěny? To se většinou odráží od našich možností v domácnosti. 

Dále vybíráme garnýže podle typu materiálu. V tomto případě má každý materiál své výhody a nevýhody, což nám může výběr rapidně zúžit.

Dřevěné nebo kovové garnýže?

Mezi nejoblíbenější typy těchto pomocníků patří dřevěné a také kovové garnýže. Zatímco dřevěné jsou takovou pomyslnou klasikou, kovové jsou modernější alternativou, ovšem s velmi podobnými vlastnostmi. V obou případech se dá mluvit o vysoké nosnosti a odolnosti, ale v obou případech platí, že se mohou garnýže pod velkou tíhou prohnout. 

V případě dřevěných garnýží je zapotřebí myslet na to, abychom držáky nedávali příliš daleko od sebe. Tím se vyvarujeme prohnutí a následovanému prasknutí bytového doplňku. U kovových myslíme na to samé, aby nedošlo k jejich prověšení. 

Existují také kovové s kolejničkou, které se volí v případě, že máte ve svém příbytku nízké stropy. Bohužel tento typ má jednu velkou nevýhodu, a sice může se drhnout při přejíždění ze strany do strany. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *