Bydlení

Výběr dveřního kování není radno podceňovat

Mít kliku – přání, které má vícero významů. Zatímco někdo chce mít jenom prosté štěstí, jiný chce svým dveřím vybrat bezpečnostní prvek i to, s čím půjdou otevřít. Pojďme se podívat na tu druhou zmíněnou věc. Bylo by mylné se domnívat, že výběr dveřního kování je dobré podceňovat, protože není. Jak již bylo řečeno, jedná se o bezpečnostní prvek. Pokud se chcete vyvarovat nemilým scénářům, věnujte výběru dveřního kování dostatečnou porci pozornosti. 

V současné době je trh doslova přesycený různými typy klik. Zatímco některé jsou rozetové, jiné zase štítové, další pak moderní designové nesoucí se například v rustikálním stylu. 

Rozetové nebo štítové?

Ze všeho nejdříve se budete rozhodovat mezi dvěma typy, a to mezi rozetovým a štítovým kováním. Zatímco rozetové je poměrně moderní řešení dveřní kliky, jelikož je otvor pro klíč oddělen od otvoru pro kliku, stále se najdou domácnosti, kde se preferuje takzvané štítové kování. Pokud se rozhodnete pro druhé zmíněné kování, je zásadní zjistit, jak velkou rozteč potřebujete. Jestliže rozteč (neboli vzdálenost mezi klikou a otvorem pro klíče) nezměříte správně, budete muset pro kliku znovu. 

Jaký potřebujete materiál?

Co je také důležité, je materiál. Ten se možná jeví jako velký oříšek, ale ve skutečnosti výběr materiálu není zas tak těžký. Odrazte se od toho, v jakém duchu se nese vaše domácnost nebo daný interiér, kam dveřní kování vybíráte. Pokud máte kuchyni plnou nerezových spotřebičů nebo místnosti nosící se v moderním duchu, je jasné, že nesáhnete po jiné než nerezové alternativě. Pokud se vaše domácnost nese ve stylu vintage, rustikální budou trefou do černého. 

Levá nebo pravá?

Oříškem se spíše jeví to, jestli si pořídíte kliku levou nebo pravou. Určení orientace je nutné zejména při provedení kování klika/koule nebo klika/madlo. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *