Zdravý styl

Wernickeho syndrom – onemocnění, které spojujeme s alkoholismem

Wernickeho syndrom se začne projevovat v případě, kdy má vaše tělo nedostatek vitamínu B1, čili thiaminu. Tento vitamín má v těle spoustu důležitých funkcí, zejména ve vztahu k mozku a nervovému systému. A pokud ho nemáte dostatek – jednou z nejčastějších příčin je dlouhodobý alkoholismus – nemohou tyto systémy pracovat tak, jak mají. Projevy Wernickeho syndromu jsou vážně děsivé.

Příznaky Wernickeho syndromu

Postižená osoba má problémy s rovnováhou a pohybem. Někdy se může nekontrolovaně třást – zejména chůze je pomalá a nejistá (obvyklé jsou zejména malé krůčky a příliš široce rozevřené nohy – jako když hledáte rovnováhu). Pociťovat může také slabost rukou a nohou. Ve spoustě případů se osoba nemůže zapojit do běžného děje, je zmatená a někdy dokonce ztrácí zájem o to, co se kolem děje. K nejděsivějším příznakům ale patří problémy s očima – ty se mohou velmi rychle pohybovat. V některých případech se objevuje také zdvojené vidění nebo pokles očních víček.

Léčba je nutná

Pokud bychom Wernickeho syndrom neléčili, může se vyvinout v Korsakovův syndrom, který je ještě závažnější. Oba syndromy souvisí s alkoholismem, proto je při léčbě velmi důležité odstranit závislost na alkoholu. Korsakovův syndrom se vyvíjí pomaleji než Wernickeho, nicméně jeho léčba může být náročnější. Projevuje se ztrátou krátkodobé paměti – osoba s vámi mluví a o několik minut později si rozhovor vůbec nepamatuje (aniž by byla opilá).

Další příčiny Wernickeho syndromu

Kromě alkoholismu patří mezi spouštěče Wernickeho syndromu také některá vážná onemocnění, jako je rakovina, AIDS či závažné infekce. Projevuje se také u lidí s podváhou, kteří obecně přijímají málo živin – ohroženi jsou lidé s poruchami příjmu potravin a také lidé, kteří dlouhodobě trpí zvracením či průjmem. Dalšími příčinami mohou být vážné problémy s ledvinami či chemoterapeutická léčba rakoviny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *