Zdravý styl

Znáte macu peruánskou?

Zdraví máme jenom jedno a měli bychom o něj pečovat. Například se doporučuje jíst zdravěji. Nemusíte se naprosto omezovat, ale je dobré jíst zdravěji. Svůj jídelníček můžete obohatit mnohými tropickými plody nebo mnohými zajímavými semínky. V poslední době lidé zpestřují svůj jídelníček například macou peruánskou. Víte, co to vůbec je? Pokud byste zatoužili doplnit i váš jídelníček o něco takového, víte, na co všechno je dobrá a jak nám prospívá zdraví?

Maca peruánská je jednou z nejvýživnějších a nejstarších rostlin na světě.

Kde maca peruánská roste?

Tato rostlinka, která se u nás obvykle prodává v podobě prášku, obvykle roste v peruánských Andách, a to konkrétně ve výšce 3500 metrů. Roste tedy z pravidla v místech, kde jsou drsné klimatické podmínky. Není se čemu divit, že právě maca odolává dobře zima, mrazu, ale taky i vysokým teplotám či suchu. Vůbec jí nevadí ani ostré slunce, proto se ji klidně nebojte vypěstovat na své zahrádce.

Tato rostlinka dorůstá jenom do výše patnácti centimetrů. Poznáte ji tak, že má podlouhlé listy, které se u země rozkládají do růžice. Co se týče květu, tak má bílé až krémové barvy. Plody jsou ve tvaru lusků a uvnitř jsou semínka. Tím nejzajímavějším je však kořen.

Tuto rostlinku si děti pletou velice často s řepou, protože skutečně tak vypadá. Pojďme si však říct, jak prospívá našemu zdraví

Jak maca peruánská prospívá našemu zdraví?

Maca peruánská je naprosto skvělá pro náš organismus. Díky ní jsme trochu odolnější vůči zimě, což se během aktuálního počasí jenom hodí. Kromě toho je velkým zdrojem vitaminu A, B1, B2, B6 a taky vitaminu C a E. Kromě toho obsahuje obrovské množství železa, dále taky mědi, vápníku, hořčíku, draslíku a samozřejmě i sodíku. Má v sobě i celou řadu aminokyselin a mastných kyselin, mezi něž se řadí kyselina linolenová a tak palmitinová.

Je taky bohatým zdrojem vlákniny.

Maca peruánská bojuje proti neplodnosti jak u mužů, tak i u žen. Zvyšuje sexuální aktivitu, podporuje erekci a stimuluje sexuální funkce. Kromě toho u žen srovnává hladinu estrogenu a působí proti vyčerpanosti, proti stresu a proti psychickým problémům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *