Bydlení

5 triků, jak umýt okna co nejefektivněji

Mytí oken je noční můra většiny majitelů domácností. Pro mnohé to znamená celé dopoledne strávené tvrdou dřinou. Tak to ale vypadat nemusí. Přečtěte 5 rad od profesionální uklízečky, jak okna umýt co nejrychleji a nejlépe. 

Pořiďte si kvalitní širokou stěrku 

Kvalitní stěrka je základ. Pokud za sebou vaše stěrka zanechává šmouhy, znamená to pravděpodobně, že má již ztuhlou gumu a je čas ji vyměnit. Nezapomínejte ani na vhodnou šířku stěrky. Čím větší okno, tím širší stěrka – ušetříte si tahy, odpařování vody (a výsledné stopy po kapkách na skle) i leštění šmouh mezi tahy stěrkou. Vodu stírejte jedním tahem odshora dolů. 

Používejte leštící papír 

Mnozí používají na dolešťování papírové kuchyňské utěrky nebo různé hadry. Ty sice sklo vyleští, ale zůstávají z nich na něm vlákna. Řešením je speciální leštící papír, který vypadá skoro jako kuchyňské utěrky, je ale o poznání pevnější a nepouští vlákna. Takže se vám nebude trhat pod prsty a zároveň zanechá sklo úplně čisté. Další možnou alternativou jsou noviny, které byly pro tento účel velmi často používány ještě před tím, než kuchyňské utěrky nebo leštící papír vůbec existovali. 

Neleštěte celé sklo 

Pokud použijete stěrku a použijete ji správně, není nutné přelešťovat celé sklo. Stačí vyleštit okraje, kam stěrka nedosáhne a doladit detaily. Tolik ušetřeného času! 

Vyhněte se mytí oken na přímém slunci 

Na přímém slunci nebo ve velkém horku se voda z oken velmi rychle odpařuje. To má za následek stopy po kapkách vody, které stékaly po skle, než se odpařily. Mnohem lepší je mýt okna za šera, kdy voda na skle vydrží mnohem déle a vy budete mít podstatně více času ji z oken setřít. Navíc na práci lépe uvidíte. 

Napřed rám, potom sklo 

Je naprosto zbytečné si krásně naleštit skla a potom si je celá zašpinit při mytí rámů. Vždy napřed důkladně omyjte rámy (vyhněte se abrazivním prostředkům a hrubé straně houbičky) a až poté se dejte do mytí skel. Po dřině s rámy je mytí skla jako za odměnu. Rámy nevynechávejte, čím déle je budete odkládat, tím hůře půjdou vyčistit. 

S těmito typy se již nemusíte mytí oken bát! Vyzkoušejte je a uvidíte, že vám to půjde od ruky jedna radost. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *