Uncategorized

Co jsou to medicinální houby a jak je využít v kuchyni?

Je to skupina hub, které mají díky svému složení mimořádně léčivé účinky na celé spektrum nemocí, příznivě ovlivňují imunitní systém jednak vysokým obsahem beta glukanů, které jsou významným mediátorem imunitní odpovědi, jednak obsahují například glykoproteiny, triterpenoidy a nukleové kyseliny.  

Pravidelná konzumace ovlivňuje lidské zdraví 

Medicinální houby mají širokospektrální působení a pravidelná konzumace příznivě ovlivňuje lidské zdraví. Mezi medicinální houby patří hlíva ústřičná a žampion dvouvýtrusý, dalšími významnými zástupci jsou houževnatec jedlý, outkovka pestrá, ucho Jidášovo, trsnatec lupenitý, lesklokorka lesklá, penízovka sametonohá, hnojník obecný, housenice čínská, rezavec šikmý a verpáník lékařský. Medicinální houby jsou dostupné ve formě kapslí nebo prášku, v lesích je můžeme vidět vyrůstat na kmenech stromů nebo odumřelých pařezech. 

Jak využít nejen medicinální houby v kuchyni 

Plodnice jedlých hub mají výraznou vůni a díky svým vynikajícím chuťovým vlastnostem patří mezi oblíbenou surovinu používanou na přípravu pokrmů. Výběr jídel vyrobený z hub je nepřeberný, patří sem například polévky, omáčky, nákypy, karbanátky, smaženice, omelety, lívance, pomazánky, guláše, saláty, při dušení masa, do masových rolád a závitků.  

Pro přípravu těchto jídel požíváme zdravé plodnice, mezi nejoblíbenější houby patří hřiby, hlavně dubový a smrkový, dále kozáky, křemenáče, holubinky, bedly, růžovky a lišky. Pokrmy z nich jsou vynikající a velmi zdravé, navíc, mají velmi nízkou kalorickou hodnotu. Pokud si chceme houby uchovat na zimní období, zavařujeme je nebo sušíme 

Sbíráme jen houby, které známe 

Pokud se rozhodnete, že se vydáte do lesa sbírat houby, mějte na paměti, že sbíráme opravdu plodnice jen těch hub, které dobře známe, abychom nevzali houbu jedovatou. A nezapomeňte, že les je naprosto unikátní symbiotické společenství stromů, rostlin, zvířat i hub, chovejme se k nim s patřičnou úctou. Hluk, odhazování odpadků nebo kopání do hub je neodpustitelné. Odměnou nám bude košík plný krásných voňavých hub. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *