Novinky

Chameleon o velikosti slunečnicového semínka? Nově objeven na Madagaskaru 

Věděli jste, že chameleoni jsou tvorové, které můžete chovat i v pohodlí domova? Jen po nich tedy nechtějte jedno – přílišné mazlení. Protože právě to je může stát život, jelikož je to pro ně stresující. Proto jim v nejlepším případě vybavte krásně jejich terárium a nechte je žít vlastním životem. Jen tedy se ujistěte, že chameleona v teráriu skutečně najdete. Věděli jste, že vědci nedávno přišli na nejmenšího chameleona, který se velikostí rovná slunečnicovému semínku? 

Miniaturní poddruh chameleona 

Když si člověk představí slunečnicové semínko, nepřijde mu možná tak malé. Přece jenom chia semínka jsou daleko menší. Je však pravdou, že když si člověk vezme, že přesně takto malý je například chameleon, překvapením povytáhne obočí.  

Ostatně to udělali i výzkumníci z Německa a Madagaskaru, kteří nedávno objevili jednoho samečka a jednu samičku miniaturního poddruhu chameleona při expedici, ke které došlo v severní části afrického ostrovního státu. Nazvali ho Brookesia nana a charakterizuje ho tělo odpovídající 13,5 milimetru. Právě díky těmto rozměrům patří mezi nejmenší z bezmála dvanácti tisíc známých druhů plazů.  

Nejmenší velikostí, největší genitáliemi 

Co je však velmi zajímavé je fakt, že i když jsou plazi malí svou velikostí, mají zato největší genitálie. Ve srovnání s 51 druhy mají tělesné genitálie opravdu rapidně větší. Jejich délka v tomto případě činila až 18,5 procenta z celkových rozměrů.  

Co lze o novém druhu také říct je, že je samička o něco větší než sameček.  

Jediní zástupci svého druhu 

Na jednu stranu je skvělé, že se našli zástupci obou pohlaví tohoto druhu. Mluvíme totiž pravděpodobně o jediných zástupcích tohoto druhu vůbec. I když výzkumníci vynaložili velké úsilí, nepodařilo se jim nalézt další exempláře.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *