Finance

Jste charitou pro zloděje? Aneb skimming v hlavní roli

Střádáte a střádáte a najednou, úplně náhodou se dozvíte, že jsou vaše statisíce z účtu pryč. Jakmile zjistíte, že se nejedná o omyl banky, ani partnerovu léčbu deprese luxusním vozem, bude vám jasné, že jste se stali charitou pro zloděje. Ano pro ty, kteří si na vaše těžce vydělané peníze přišli mnohem snadněji a rychleji.

Držet si peněženku nestačí, v ohrožení jsou i peníze na běžném účtu

Možná si myslíte, že pro své úspory děláte maximum – při nákupech držíte kabelku s peněženkou pevně a při těle a pro všechny případy v ní máte jen pár  „šušní“. Vždyť všechno je lepší mít na kartě, tak vás zaručeně neokradou. Vážně si tohle ještě myslíte?  Bohužel, tohle nestačí. Zlodějíčci se totiž přesunuli do virtuálního světa a shrábnou vaše penízky, aniž by se na vás museli při nákupu věšet. A vy jim svou neopatrností nahráváte. Třeba tím, že nemáte dobře zabezpečená přístupová hesla nebo se do internetového bankovnictví přihlašujete z nezabezpečených internetových stránek. To je pak pro zloděje pastva. Hackerům už tak jen stačí nabourat se do systému a získat vaše přístupová hesla. Pak, v tu nejméně očekávanou dobu vám vaše úspory vyberou. A proto odborníci z finančního odvětví doporučují mít své úspory na extra účtu. Tedy ne na tom, jehož kartu neustále používáte.

 

Můžete v tom být nevině, stačí kliknout na záludný email

Ale protože nelze všechnu vinu svalit jen na majitele platební karty, musíme zde zmínit i pár záludností. Jednou z nich je skimmovací zařízení v bankomatech, kterého si nemusíte ani všimnout. Jedná se o zařízení, které se chová jako klasická součást bankomatu. Ve skutečnosti je však pouze narafičené a skenuje údaje k vaší platební kartě. Výběr vašich peněz BEZ VÁS se pak odehraje nejčastěji v zahraničí, aniž byste něco tušili. A v neposlední řadě z vás může chudáka udělat i na první pohled nevině vypadající email od vaší bankovní společnosti. Ten na majitele účtu apeluje, aby se do svého internetového bankovnictví přihlásil skrz přiložený odkaz, kvůli změnám, které údajně na účtu nastaly. A protože tento email majitele účtu zastihne většinou nepřipraveného a nepozorného, případně vystresovaného, co se na jeho účtu děje, na odkaz klikne. A tento osudný klik ho může připravit i o statisíce.

Tak nás v souvislosti s tímhle napadá, zda-li nejsou bezpečnější peníze v matraci. Tento způsob úschovy peněz je natolik ohraný, že mnohé zloděje už ani nenapadne v matraci hledat, co myslíte? Ovšem pozor, tento způsob úschovy doporučujeme jen za předpokladu, že doma nemáte pečlivou dceru, která vám láskyplně koupí novou matraci a tu starou (ve které jsou milióny) jen tak vyhodí do kontejneru. Tato zpráva obletěla svět v roce 2009.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *