Finance

Čím platit v Egyptě a kdy si peníze vyměnit?

Chystáte se na dovolenou do Egypta? Tamní měnu si u nás nemusíte přímo kupovat. Jak se zásobit dostatkem financí a jak mít přehled o tom, jaká je současná situace kurzu Egypta? 

V Egyptě se platí egyptskou librou

EGP, to je zkratka pro egyptskou libru. Tato měna je také někdy označována jako LE – název vychází z francouzštiny. Sledujte pravidelně jak si vedou devizy, a budete mít lepší představu o tom, jakou hodnotu daná měna má. Co vás ale samozřejmě bude zajímat mnohem více, je kurz dolaru. Pokud se chystáte na nákupy, nebo si prostě a jednoduše budete chtít odvézt nějaký ten suvenýr nebo drobnost na památku, dolary se vám budou jistě hodit. 

Egyptské libry a piastry

Zatímco české koruny v Egyptě běžně nesměníte, dolary se dají vyměnit na každém rohu. V mnoha destinacích můžete přímo platit touto měnou. Někdy vám obchodník vrátí egyptskou libru. V tom případě počítejte s tím, že můžete obdržet bankovky v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 liber. Egyptská měna ještě dále používá piastry. Jedna libra představuje 100 piastrů. Mince existují v nominální hodnotě 10, 20, 25 a 50 piastrů. 

Nejlépe přímo v Česku

Abyste předešli nutnosti měnit si peníze za nevýhodný kurz někde v hotelovém komplexu nebo egyptských městech, můžete si měnu vyměnit už u nás. Takové řešení se hodí nejen pro letoviska, jako je Hurghada, ale také pro Marsa Alam a další místa. Zde vám budou navíc opravdu mnohdy stačit jen americké dolary nebo eura. Je jedno, zda budete platit v bazaru nebo na trhu, nebo budete potřebovat zaplatit bakšiš, dolary vidí místní vždy rádi. 

Počítejte s tím, že nějaké fyzické peníze s sebou budete potřebovat brát. V obchůdku na ulici nebo na tržišti s kartou určitě nepochodíte. Vyměňte si proto ještě před jízdou dostatek financí, které převedete ideálně na americký dolar. Měnová kalkulačka vám pomůže zjistit, jak si na tom momentálně egyptská měna stojí. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *