Móda

Jak na čištění šperků 

Snad každá žena má doma nějaké šperky. Některá má jen jeden nebo dva, které nosí stále dokola, jiné mají plnou šperkovnici, aby mohli šperky pravidelně střídat podle svých outfitů. Ať už nosíte libovolné množství šperků, je potřeba je po nějakém čase vyčistit, protože žádný šperk, který pravidelně nosíme, nevydrží být krásný po celý život. 

Domácí čištění 

Buďto si můžeme šperky vyčistit sami doma anebo využít profesionální čištění šperků. V případě, že se rozhodneme pro domácí čištění, měli bychom se nejprve seznámit s materiálem, ze kterého je daný šperk vyrobený, abychom šperk neznehodnotili. Podle některých babských rad se na čištění šperků dá použít jedlá soda, ovšem s tím musíme být velice opatrní, protože právě soda je velice agresivní a může šperk poškodit. Dnes se dají koupit různé přípravy, které se smíchají s vodou anebo speciální vaty, které jsou napuštěny různými čistícími látkami. Dokonce si můžeme domu koupit ultrazvukovou čističku. 

Buďte při čištění opatrní 

Někdy se stává, že jsou šperky příliš znečištěny, zejména co se týče prstenů, protože mnoho žen je nosí na ruce i při zadělávání těsta nebo při práci na zahradě a pak jsou prsteny plné hlíny, těsta a jiných nečistot. V takovém případě někdy nezbývá nic jiného než sáhnout po kartáčku, abychom špínu dostali ven. Jestliže použijete kartáček, netlačte na něj příliš, abyste si šperk nepoškrábali, mnohem lepší je použít štětec, ovšem ten nemusí být tak efektivní. 

Prstýnek po babičce 

V případě, že máte doma nějaký šperk, například prstýnek po babičce, který někdo nosil dvacet nebo více let a ani jednou ho za celou dobu nenechal vyčistit, může to být problém, zejména pokud jsou v tomto prstenu usazené kamínky, protože po tolika letech by při čištění mohlo dojít k tomu, že by se kamínky oddělily, čím by se prsten znehodnotil. Samozřejmě to samé platí i na jakýkoliv jiný šperk, který se nosí po dobu několika let a není pravidelně čištěný, jako jsou náušnice, přívěšky a podobně. V takovém případě byste se měli rozhodnout pro profesionální čištění šperků a bohužel se někteří mohou od tohoto čištění distancovat, právě proto, aby nepoškodili daný šperk. 

Prevence 

Šperk slouží k tomu, aby člověka zdobil. Jestliže chceme, aby byly naše šperky stále lesklé a krásné, pak bychom k nim měli přistupovat jako k něčemu výjimečnému, což znamená, že bychom je měli sundávat, například když se myjeme mýdlem nebo používáme mycí prostředky na nádobí, protože to jsou chemie, které mohou poškodit jednu z ochranných vrstev šperku a pak mnohem dříve dochází k opotřebení šperku. Stejně tak je dobré vyvarovat se tomu, abychom na šperk stříkali parfémy a podobně. 

Jestliže chceme, aby byly naše šperky lesklé a stálé krásné, tak o ně musíme pečovat a nezapomínat je čistit. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *